Opkøb giver solid vækst: Columbus løfter omsætningen og fordobler sit resultat

Top-opkøb i januar sikrer, at Columbus er kommet flyvende fra start i 2018. Omsætningen er løftet med over 50 procent i forhold til sidste år, og overskuddet er næsten fordoblet.

Artikel top billede

Koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, erklærer sig tilfreds med virksomhedens resultater i årets første tre måneder. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Den internationale it-servicevirksomhed Columbus har fået en god start på 2018. Det ses i selskabet seneste kvartalsrapport.

Omsætningen er steget fra 310 millioner kroner i første kvartal 2017 til 469 millioner for første kvartal i 2018. Det er en en stigning på 51 procent.

Og stigningen i omsætningen er også faldet ned på selskabets bundlinje.

Her har Columbus næsten fordoblet indtjeningen og løftet resultatet fra omkring 16,7 millioner kroner i første kvartal 2017 til 32,1 millioner kroner for de tre første måneder i 2018, svarende til en stigning på 92 procent.

"Vi er tilfredse med resultat for første kvartal, hvor vi både leverede flot fremgang i en række af vores strategiske forretningsområder som Columbus Care, cloud services og Columbus Software samtidig med at vi foretog et historisk opkøb med iStone. iStone og High Software kommer med en række spændende løsninger og kompetencer, som vil styrke vores markedsposition, og vi ser frem til, at vi i fællesskab vil skabe endnu større værdi for vores kunder og nå vores strategiske forretningsmål", siger koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, i en pressemeddelelse.

Opkøb er baggrunden for vækst

Omsætningsvæksten i starten af 2018 er drevet af selskabets to januar-opkøb af iStone, og HiGH Software.

Columbus, der har sit hovedsæde i København, fremhæver selv købet af iStone som en vækstdriver.

Det har givet selskabet adgang til det svenske marked samt 600 medarbejdere fordelt på 12 kontorer over hele verden.

"Succesfuld integration af iStone står øverst på vores agenda for 2018. Columbus og iStone er et perfekt match både forretningsmæssigt og kulturelt, og sammen vil vi skabe endnu større værdi for vores kunder. Samtidig vil vi have fokus på fortsat at udvikle vores forretning med nye innovative løsninger og services, der hjælper vores kunder i den digitale transformation," lyder det videre fra Thomas Honoré i meddelelsen fra Columbus.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job