Nu vil Amazon til at levere pakker direkte i dit bagagerum ... og du behøver ikke engang være ved bilen

Grænser lader til at være et fjernt begreb i Silicon Valley, hvor der i øjeblikket dagligt kommer nyheder om vilde projekter. Denne gang er det Amazon, der er parate til at levere pakker direkte i bagagerummet i kundernes biler.

Artikel top billede

Foto: Jason Corey / Unsplash (Foto: Jason Corey)

Alt imens du går og fylder kurven med varer eller kigger på ny vinterfrakke i et stormagasin, lister en mand rundt ude ved din bil på parkeringspladsen.

Det lyder umiddelbart ikke særligt betryggende, men i fremtiden kan det blive helt normalt.

Amazon, der for øjeblikket lader til at være her, der og alle vegne, er nemlig parat til levere pakker direkte i bagagerummet på kundernes biler. Det skriver techmediet The Verge.

Pakkeuddeleren forbinder sig simpelthen via en app til teknologi i bilen og kan derigennem låse sig selv ind. Det kræver dog, at bilen er udstyret med en særlig form for teknologi, hvilket betyder, at det i første omgang kun er biler fra Volvo og General Motors-koncernen med færre end tre år på indregistreringsattesten, der kan gøre brug af løsningen.

Derudover er der en del andre betingelser, der skal være opfyldt for, at du som forbruger kan åbne bagklappen og finde din pakke i bagagerummet. Løsningen er allerede nu - efter en testperiode på et halvt år i Californien og Washington State - rullet ud i 37 amerikanske byer. Det vides dog ikke, om og i givet fald hvornår løsningen kommer til Europa.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos