Drop tilfredshedsmålingerne og sats på passionerede medarbejdere - hør hvordan i Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: Tilfredshedsmålinger er dødsyge og skal afskaffes. Skal vi måle på noget skal det være passion og engagement. Det er budskabet fra foredragsholder Jonathan Løw, som er gæst i Tech fra Toppen - hvor der skilles skarpt på hvordan du skaber passionerede medarbejdere og kollegaer.

Artikel top billede

Jonathan Løw er foredragsholder og forfatter - og gæst i denne episode af Tech fra toppen.

Arbejder du i et dansk firma længe nok, har du sandsynligvis bestilt eller deltaget i en tilfredshedsmåling.

Men spørger du foredragsholder, iværksætter og forfatter Jonathan Løw, er tilfredshed et dødssygt parameter at måle på.

For hvornår, som han spørger, har den slags målinger, hvor folk fortæller om, hvorvidt de er tilfredse med kantineordningen eller hævesænke-bordene, nogensinde skabt noget som helst nyt eller innovativt?

I stedet argumenterer Jonathan Løw for, at vi skal arbejde med passionen - både som leder og som medarbejder. Samtidig understreger han, at it-ledere skal blive bedre til at måle passionen i andet end timer lagt på jobbet.

Opgøret med tilfredshed og jagten på den passionerede medarbejder er derfor emnet i den sjette episode af Tech fra Toppen, en podcast fra Computerworld om ledelse, teknologi og forretning.

Du kan høre Jonathan Løws bud på hvad du gør som leder i podcasten som du kan høre herunder eller finde på iTunes eller RSS.

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS