Twitter vender skuden: Nu begynder selskabet at tjene penge

60 millioner dollar står der på bundlinjen hos Twitter efter årets første kvartal. Det sociale medie, der tidligere har haft store problemer med at tjene penge, formår dermed at lave overskud for andet kvartal i træk.

Artikel top billede

Twitter har i årevis leveret det ene underskud efter det andet, men det sociale medie har nu vendt den synkende skude i forhold til selskabets bundlinje.

For andet kvartal i træk præsenterer Twitter et overskud.

Denne gang lyder de sorte tal på 61 millioner dollar, svarende til mere end 370 millioner kroner.

For et år siden tabte Twitter et lignende beløb i den samme periode, og derfor vækker resultatet også stor glæde hos selskabets administrerende direktør, Jack Dorsey.

"Første kvartal var en stærk start på året. Vi øgede vores publikum og engagement, hvor vi for andet kvartal leverede tocifrede vækstrater i antallet af daglige, aktive brugere. Vi er glade for at kunne melde om vækst i alle regioner og produktkategorier," skriver han i kvartalsregnskabet.

Fremgang på flere fronter

Jack Dorseys meldinger dækker over, at Twitter har vist fremgang på flere parametre.

Selskabets samlede omsætning steg til 665 millioner dollar, hvilket svarer til lidt over 4 milliarder kroner, ligesom antallet af brugere, der var aktive mindst én gang om måneden, steg til 336 millioner.

I forhold til det sidste kvartal af 2017 fik Twitter desuden seks millioner nye aktive brugere og de fem millioner af dem kom fra andre markeder end det amerikanske.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse