Twitter vender skuden: Nu begynder selskabet at tjene penge

60 millioner dollar står der på bundlinjen hos Twitter efter årets første kvartal. Det sociale medie, der tidligere har haft store problemer med at tjene penge, formår dermed at lave overskud for andet kvartal i træk.

Artikel top billede

Twitter har i årevis leveret det ene underskud efter det andet, men det sociale medie har nu vendt den synkende skude i forhold til selskabets bundlinje.

For andet kvartal i træk præsenterer Twitter et overskud.

Denne gang lyder de sorte tal på 61 millioner dollar, svarende til mere end 370 millioner kroner.

For et år siden tabte Twitter et lignende beløb i den samme periode, og derfor vækker resultatet også stor glæde hos selskabets administrerende direktør, Jack Dorsey.

"Første kvartal var en stærk start på året. Vi øgede vores publikum og engagement, hvor vi for andet kvartal leverede tocifrede vækstrater i antallet af daglige, aktive brugere. Vi er glade for at kunne melde om vækst i alle regioner og produktkategorier," skriver han i kvartalsregnskabet.

Fremgang på flere fronter

Jack Dorseys meldinger dækker over, at Twitter har vist fremgang på flere parametre.

Selskabets samlede omsætning steg til 665 millioner dollar, hvilket svarer til lidt over 4 milliarder kroner, ligesom antallet af brugere, der var aktive mindst én gang om måneden, steg til 336 millioner.

I forhold til det sidste kvartal af 2017 fik Twitter desuden seks millioner nye aktive brugere og de fem millioner af dem kom fra andre markeder end det amerikanske.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S