Værdiansættes tårnhøjt: Stor risiko i at sætte sine penge i små tech-firmaer på First North

Det kan være risikabelt at sætte penge i den sværm af mindre tech-firmaer, der for tiden noteres på mini-børsen First North.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Det kan være risikabelt at satse sine sparepenge på den sværm af mindre tech-firmaer, der for tiden bliver børsnoteret på minibørsen First North, skriver Finans.

Det skyldes ikke mindst, at værdifastsættelsen af de nye selskaber ofte er tårnhøj.

Det gælder ifølge avisen eksempelvis Happy Helper, der netop er blevet noteret med en værdifastsættelse på 118 millioner kroner.

“Jeg har investeret i 22 start-ups og har vurderet 600, og jeg har aldrig set noget, der nærmer sig de multipler. Det er en historie, man køber på, men uden at vi har set eksekveringen endnu. Der er en høj, høj risiko. De skal virkelig ramme den bagi, før det bliver sjovt som investor,” siger business angel Peter Sandberg til avisen.

I den seneste tid er Conferize, Erik Damgaard NPinvestor, Agillic og nu Happy Helper blevet noteret på First North.

Til avisen siger Martin Ferro-Thomsen fra Conferize, at det slet ikke er meningen at tjene penge nu.

"Vi vil hellere underbyde konkurrenterne med et meget stærkt, gratis produkt. Og vi har stillet vores investorer i udsigt, at vi ikke regner med at blive profitable de næste tre til fem år. Når vores nye produkt er klar, vil der komme indtægtskilder," siger han.

Læs også:

Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Dansk it-firma med 25 ansatte skal børsnoteres: Venter milliongevinst på noteringen

Dansk it-firma debuterer på børsen - har 1.100 investorer på plads

Trods børs-boom: Danske it-virksomheder misser totalt gyldne børs-muligheder

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo