Værdiansættes tårnhøjt: Stor risiko i at sætte sine penge i små tech-firmaer på First North

Det kan være risikabelt at sætte penge i den sværm af mindre tech-firmaer, der for tiden noteres på mini-børsen First North.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Det kan være risikabelt at satse sine sparepenge på den sværm af mindre tech-firmaer, der for tiden bliver børsnoteret på minibørsen First North, skriver Finans.

Det skyldes ikke mindst, at værdifastsættelsen af de nye selskaber ofte er tårnhøj.

Det gælder ifølge avisen eksempelvis Happy Helper, der netop er blevet noteret med en værdifastsættelse på 118 millioner kroner.

“Jeg har investeret i 22 start-ups og har vurderet 600, og jeg har aldrig set noget, der nærmer sig de multipler. Det er en historie, man køber på, men uden at vi har set eksekveringen endnu. Der er en høj, høj risiko. De skal virkelig ramme den bagi, før det bliver sjovt som investor,” siger business angel Peter Sandberg til avisen.

I den seneste tid er Conferize, Erik Damgaard NPinvestor, Agillic og nu Happy Helper blevet noteret på First North.

Til avisen siger Martin Ferro-Thomsen fra Conferize, at det slet ikke er meningen at tjene penge nu.

"Vi vil hellere underbyde konkurrenterne med et meget stærkt, gratis produkt. Og vi har stillet vores investorer i udsigt, at vi ikke regner med at blive profitable de næste tre til fem år. Når vores nye produkt er klar, vil der komme indtægtskilder," siger han.

Læs også:

Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Dansk it-firma med 25 ansatte skal børsnoteres: Venter milliongevinst på noteringen

Dansk it-firma debuterer på børsen - har 1.100 investorer på plads

Trods børs-boom: Danske it-virksomheder misser totalt gyldne børs-muligheder

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S