Kæmpe-fusion i amerikansk mobil-branche: To af landets største selskaber slår sig sammen

To af de største mobilselskaber i USA slår sig sammen i kæmpehandel til 26 milliarder dollar.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter fire års drøftelser og forhandlinger meddelte to af USA’s største mobil-selskaber, T-Mobile og Sprint, søndag, at de fusionerer i en kæmpehandel til 26 milliarder dollar - 160 milliarder kroner.

T-Mobile, hovedejer er tyske Deutsche Telekom, er i dag det tredje-største mobilselskab i USA, mens Sprint, der har japanske SoftBank som hovedaktionær, er det fjerde-største.

Med planerne opsluger T-Mobile Sprint, men reelt bliver der tale om et helt nyt selskab, der kommer til at hedde T-Mobile og som får nuværende T-Mobile-topchef John Legere i spidsen.

Deutche Telekom kommer til at eje 42 procent af det nye selskab.

Sammenlagt vil det nye selskab efter fusionen have 127 millioner kunder og bliver dermed i stand til at udfordre de to største mobil-selskaber i landet, nemlig Verizon med 116 millioner kunder i USA og AT&T med 93 millioner kunder.

Det forventes dog, at fusionen mellem T-Mobile og Sprint vil komme i modvind i de amerikanske konkurrence-myndigheder.

De to selskaber håber, at planen vil blive godkendt - blandt andet på grund af udsigten til tusindvis af nye job samt de store muligheder for udvikling, som fusionen giver.

Det skal blandt andet forbedre chancerne for at slå Kina i kapløbet om at udvikle næste generationernes mobile netværk, meddeler de.

Det er en ting, som ligger præsident Donald Trump meget på sinde og som blandt andet har ligget til grund for et forbud fornylig mod en fusion i USA.

Det kan du læse mere om her: Avis: Huawei skyld i at verdens største tech-opkøb går i vasken

Det nye T-Mobile meddeler, at det planlægger at investere 40 milliarder dollar i opgraderingen af dets netværk over de kommende tre år, så det er klart til 5G-teknologierne.

T-Mobile og Sprints første forsøg på at fusionere strandede i 2014 på grund af netop monopol-bekymringer i den amerikanske regering.

Ifølge planen skal fusionen gennemføres seneste i første halvdel af 2019.

Læs også: Skal booste 4G og bane vejen for 5G: Derfor er 'Massive MIMO' helt afgørende

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S