Ny plan kan være på trapperne: Apple vil udbetale enorme 612 milliarder kroner til sine ejere

Apple kan være på vej med en række gigantiske udbetaling til sine ejere, som - måske - kan se frem til at skulle dele mindst 612 milliarder kroner over de kommende år.

Artikel top billede

Apple kan være på trapperne med en rekordstor udbetaling på mindst 100 milliarder dollar - 612 milliarder kroner - til sine aktionærer.

Sådan lyder vurderingen fra en række analytikere i Financial Times forud for offentliggørelsen af Apples regnskab i morgen tirsdag.

Ifølge analytikerne skal den rekordstore udbetaling ikke mindst fungere som et slags plaster på såret overfor investorer, som er bekymrede over den globale afmatning i smartphone-salget.

Det kan du læse mere om her: Mobilsalget falder for første gang nogensinde: To producenter haler kraftigt ind på Apple og Samsung

Apple har i årevis været et af de selskaber i verden, som har ligget inde med flest penge.

Det kan du læse mere om her: Vild rekord: Apple har 1,7 billioner kroner kontant på bankbogen - hvad skal der ske med alle de penge?

Selskabet meddelte for et par måneder siden, at det havde planer om at reducere mængden af kontanter (dengang 163 milliarder dollar) i kølvandet på USA’s præsident Donald Trumps nye skatteregler.

Og det er altså størstedelen af denne cash pile, som analytikere nu forventer, at Apple over de kommende år gradvist vil udbetale til aktionærerne.

Læs også:

Apple skruer kraftigt ned for iPhone X-produktionen: Forbrugerne synes den er for dyr

Apple og Facebook løber fra skatte-regningen: Danmark går glip af fem milliarder kroner om året

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura