Huawei kan være på vej med eget styresystem til både pc og mobil

Den kinesiske teknologi-kæmpe Huawei kan være på vej med eget styresystem til både pc og mobil.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er i fuld gang med at lægge sidste hånd på sit eget styresystem til både mobiltelefoner og pc’er, skriver den kinesiske avis South China Post.

Selskabet har arbejdet på styresystemet siden 2012, hvor arbejdet blev igangsat som en direkte konsekvens af, at amerikanske myndigheder begyndte at rasle med sablen over for Huawei og ZTE med spion-anklager.

Siden blev systemet dog skrinlagt og gemt væk, da det ikke var så godt som Android, som Huawei i dag anvender. Ligeledes har systemet i sagens natur ikke mange apps eller app-udviklere tilknyttet.

Det var i stedet planen, at Huawei-systemet skulle gemmes til ‘worst case scenarios.’

Og sådan et scenarie står Huawei nu meget vel overfor.

For CCC siden besluttede de amerikanske myndigheder nemlig, at amerikanske virksomheder i de kommende fire år ikke må sælge produkter til kinesiske ZTE som minder meget om Huawei.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år.

Også Huawei er for alvor i kikkerten i USA, hvor selskabet er omgærdet af spionagerygter.

Det kan du læse mere om her: Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Med afgørelsen bliver ZTE udelukket fra at anvende Android som styresystem.

Rammer en tilsvarende afgørelse Huawei, kan det betyde, at selskabet kan blive tvunget til at lanceret sit eget styresystem, i det Android som bekendt leveres af amerikanske Google.

Over for den kinesiske avis bedyrer Huawei, at selskabet ‘ingen planer har om at lancere sit eget styresystem i den nærmeste fremtid.’

“Vi fokuserer på produkter, der bygger på Android OS og adopterer en åben tilgang til mobile styresystemer,” lyder det fra selskabet til avisen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS