Huawei kan være på vej med eget styresystem til både pc og mobil

Den kinesiske teknologi-kæmpe Huawei kan være på vej med eget styresystem til både pc og mobil.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er i fuld gang med at lægge sidste hånd på sit eget styresystem til både mobiltelefoner og pc’er, skriver den kinesiske avis South China Post.

Selskabet har arbejdet på styresystemet siden 2012, hvor arbejdet blev igangsat som en direkte konsekvens af, at amerikanske myndigheder begyndte at rasle med sablen over for Huawei og ZTE med spion-anklager.

Siden blev systemet dog skrinlagt og gemt væk, da det ikke var så godt som Android, som Huawei i dag anvender. Ligeledes har systemet i sagens natur ikke mange apps eller app-udviklere tilknyttet.

Det var i stedet planen, at Huawei-systemet skulle gemmes til ‘worst case scenarios.’

Og sådan et scenarie står Huawei nu meget vel overfor.

For CCC siden besluttede de amerikanske myndigheder nemlig, at amerikanske virksomheder i de kommende fire år ikke må sælge produkter til kinesiske ZTE som minder meget om Huawei.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år.

Også Huawei er for alvor i kikkerten i USA, hvor selskabet er omgærdet af spionagerygter.

Det kan du læse mere om her: Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Med afgørelsen bliver ZTE udelukket fra at anvende Android som styresystem.

Rammer en tilsvarende afgørelse Huawei, kan det betyde, at selskabet kan blive tvunget til at lanceret sit eget styresystem, i det Android som bekendt leveres af amerikanske Google.

Over for den kinesiske avis bedyrer Huawei, at selskabet ‘ingen planer har om at lancere sit eget styresystem i den nærmeste fremtid.’

“Vi fokuserer på produkter, der bygger på Android OS og adopterer en åben tilgang til mobile styresystemer,” lyder det fra selskabet til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job