TDC kæmper for at bremse kundeflugt: Yousee lancerer digital comedy-kanal

Yousee vil forsøge at holde på kunderne med en ny digital comedy-kanal, der skal producere unikt dansk indhold, suppleret med udenlandske komedier.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Yousee forsøger igen at bremse tv-kundernes flugt til streamingtjenester som Netflix, Viaplay og HBO.

Landets største tv-udbyder, der er ejet af TDC, lancerer torsdag en ny digital tv-kanal ved navn Yousee Comedy.

YouSee vil løbende producere nye danske comedy-programmer til kanalen, og derudover er der indkøbt en række udenlandske komedier, herunder This Country fra BBC 3.

Læs også: Telenor taber 34.000 kunder men sparer sig til større overskud

"Vi elsker comedy, og derfor vil vi skabe et univers, hvor nogle af Danmarks bedste komikere kan skabe lige præcis det indhold, som de brænder for. Det skal være en legeplads, hvor erfarne komikere kan få lov at prøve nye ting af og slippe kreativiteten løs, men også et vækstlag for nye talenter, der får mulighed for at skabe unikt indhold," siger Christian Morgan, mediedirektør i Yousee, i en pressemeddelelse.

Ikke tilgængelig som almindelig tv-kanal

Kanalen vil være tilgængelig via Yousees tv-boks eller app til web-tv, men kanalen vil ikke være at finde som almindelig tv-kanal.

Yousee har allerede løftet sløret for en del af det nye indhold.

Dybvads Sofa er navnet på et nyt satireprogram fra Magnus og Emil Millang, mens der også en helt ny komedieserie fra comedy-talenterne Jesper og Julie.

Derudover vil der bliver produceret en satirisk reportage fra Kina med de kendte journalister Peter Falktoft og Esben Bjerre, ligesom der også er et projekt på vej med Casper Christensen.

Nyt initativ skal stoppe kundeflugten

Disse programmer skal være med til at stoppe kundeflugten for Yousee, der i 2017 måtte konstatere, at 80.000 tv-kunder og 15.000 bredbåndskunder forlod selskabet.

Derudover klarede lidt over en tredjedel af tv-kunderne, nærmere bestemt 35 procent, sig med den mindste tv-pakke ved årsskiftet.

Her kan du få en prøvesmag på dele af det kommende indhold på Yousee Comedy.

Der vil sandsynligvis være opdaterede kundetal, når TDC løfter sløret for, hvordan det er gået for selskabet i første kvartal af 2018.

Det sker torsdag 3. maj klokken 8.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S