Telenor taber 34.000 kunder men sparer sig til større overskud

Telenor har tabt 34.000 kunder i Danmark, heraf 28.000 mobilkunder. Til gengæld betyder nedskæringer på 10 procent af medarbejderstaben, at selskabet øget sit overskud i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor har tabt 34.000 kunder i Danmark.

Det er den nedslående bemærkning for selskabet, efter Telenors seneste kvartalsrapport er på gaden.

Værst står det til blandt mobilkunderne. Dem har Telenor tabt 28.000 af, mens selskabet derudover har mistet 5.000 fastnetkunder og 1.000 bredbåndskunder.

Meldingen om Telenors tab af mobilkunder kommer efter, at Computerworld fredag kunne berette, at Danmarks fjerdestørste teleskab, 3 er godt i gang med at indhente sin nærmeste konkurrent, Telia, på kundefronten.

Det kan du læse mere om her: Mobilselskabet 3 haler ind på Telia: Har hentet 19.000 nye kunder i 2018

Mens Telia tabte 24.000 kunder i årets tre første måneder, har 3 fået 19.000 nye kunder siden nytår.

Telenor har omkring 1,8 mio. mobilkunder i Danmark, 137.000 bredbåndskunder og 59.000 fastnetkunder.

Det kan du læse mere om her: Telia har tabt 24.000 mobilkunder og tusindvis af bredbåndskunder i Danmark i første kvartal

Sparer sig til øget overskud

Men ikke alt står skidt til i den danske gren af Telenor.

Selskabet har nemlig sparet sig til at øge overskuddet i første kvartal 2018.

Det sker primært, fordi selskabet har skåret 10 procent af medarbejderstaben sammenlignet med første kvartal 2017.

Driftsoverskuddet før særlige poster er løftet fra 222 millioner norske kroner i første kvartal 2017 til 248 millioner norske kroner, svarende til lidt over 190 millioner kroner i 2018. Det er en stigning på omkring 5 procent.

Den samlede Telenor-koncern, der dækker en stor del af verden, kom ud af første kvartal med et driftsoverskud før særlige poster på 11,3 milliarder norske kroner svarende til næsten 9 milliarder kroner.

I samme periode sidste år lå det tal på 10,5 milliarder norske kroner, svarende til omkring 8 millioner kroner.

Hele koncernens kvartalsrapport kan læses her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos