Ny Itadel-boss vil ændre virksomheden: ”Vi skal agere anderledes og hurtigere”

Interview: Det bliver Jess Julin Ibsen, der skal transformere Itadel fra at være et klassisk hostingselskab til også at være en it-service leverandør. "Den største udfordring bliver at vende opfattelsen hos kunderne af, at vi er en hosting-virksomhed til, at vi kan noget mere end bare at levere rå infrastruktur," spår den nye topchef.

Artikel top billede

Jess Julin Ibsen er ny administrerende direktør hos Itadel. (Foto: Jørgen True)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan det "nye" Itadel skal være
  • Find ud af hvordan selskabet skal ændre sig
  • Få indblik i succeskriterierne for Itadel
  • Se hvor virksomheden skal være om et år
828
4:15 min
Jess Julin Iben er ny topchef hos hostingselskabet Itadel, det tidligere TDC Hosting, og foran ham venter den store opgave at skulle transformere virksomheden.

Fremover skal selskabet ikke være kendt for at være en hosting-virksomhed, men derimod være en it-service leverandør.

Det kræver, at selskabet og dets medarbejdere i højere grad skal have kunden i fokus.


Læs også: Hosting-kæmpe fyrede direktør for en måned siden: Her er selskabets nye topchef

Derfor bedyrer han ændringer i den måde, som virksomheden og de ansatte skal tænke på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos