NNIT's omsætning og bundlinie falder - ramt af pludselig neddrosling fra hovedkunden Novo Nordisk: "Det kom uventet'

NNIT’s indtægter fra hovedkunden Novo Nordisk styrtdykker pludseligt kraftigt. Det tvinger selskabet til at nedjustere.

Artikel top billede

NNIT har altid hentet en væsentlig del af sin omsætning hos Novo Nordisk, der i sin tid etablerede NNIT som ‘sit eget’ it-selskab.

Og selv om NNIT forlængst er blevet selvstændigt, er Novo Nordisk stadig den ubetinget største kunde hos selskabet.

Derfor kan det for alvor mærkes, når Novo Nordisk drosler ned for de ydelser, som selskabet køber hos NNIT. Og det har selskabet gjort nu.

NNIT har nemlig i årets første kvartal oplevet et ‘overraskende fald i omsætningen’ fra Novo Nordisk, meddeler selskabet.

Faldet er på hele 20 procent, og det tvinger nu NNIT til at nedjustere hele årets resultat.

Samlet har neddroslingen fra Novo Nordisk ført til, at omsætningen er faldet med 2,2 procent til 699 millioner i kvartalet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Overskuddet efter skat er dykket med hele 17,9 procent til 46 millioner kroner.

Tallene skal ses i lyset af, at NNIT har stor vækst på den del af forretningen, der ligger uden for Novo Nordisk.

“Det store fald i indtægterne fra Novo Nordisk kom uventet, og vi har måttet nedjustere forventningerne til året. Men den stærke vækst, vi oplever uden for Novo Nordisk, er betryggende, og jeg er glad for, at vi fastholder overskudsgraden,” meddeler NNIT’s finansdirektør Carsten Krogsgaard.

Ifølge selskabet henter NNIT omkring 37 procent af sin omsætning hos Novo Nordisk.

Andelen falder, i det den for et år siden var 45 procent.

“Uden for Novo Nordisk leverer vi tocifrede vækstrater i første kvartal: Omsætningen på internationale life science-kunder er vokset med mere end 20 procent, og på entreprise-segmentet er væksten i omsætningen 24 procent,” lyder det fra Carsten Krogsgaard.

Læs også: KMD og NNIT bliver sat til vægs i stor leverandør-undersøgelse: Leverer ikke på niveau med konkurrenterne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS