Sikkerhedsfirma advarer om flere angreb: De it-kriminelle har fundet ny platform til at udveksle tips og tricks

De it-kriminelle har fundet en ny platform, hvor de kan udveksle erfaringer og bestille hackerangreb. Det gør det endnu lettere at udføre hackerangreb, og derfor kommer vi til at se endnu flere i fremtiden, vurderer sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Verdens it-kriminelle har fundet en ny platform, hvor de uforstyrret har mulighed for at reklamere med jobtilbud, markedsføre hackerprodukter og konsultere hinanden.

Det vurderer sikkerhedsselskabet Check Point, der har observeret, at en stor del af de såkaldte DarkNet-brugere har flyttet deres aktiviteter over på platformen Telegram.

Læs også: Masser af danske virksomheder kan være ramt af russisk hackerangreb: "Der venter et stort efterforskningsarbejde for alle, der er påvirket af det her"

Det sker, efter at myndighederne i USA og Europa ellers er lykkedes med at lukke ned for lignende tjenester som Hansa Market og Alpha Bay.

Lettere tilgængelighed vil betyde flere hackerangreb

Hos Check Point er man ellers glade for de krypterede chat-apps, der giver bedre sikkerhed for brugerne, men det er også en oplagt mulighed for kriminelle, mener sikkerhedsselskabet.

“Igennem tjenester som Telegram har tilgængeligheden af malware aldrig været større. Personlige dokumenter og certifikater bliver spredt, og virksomheder kan blive truet af deres egne ansatte. Og når barren for, hvilke kompetencer det kræver at udføre cyberangreb, konstant sænkes, er det ikke underligt, at vi ser en stigning i cyberangreb mod både virksomheder og privatpersoner,” skriver Check Point i en pressemeddelelse.

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Hackere udnytter ny nuldagssårbarhed i Internet Explorer netop nu - Microsoft er tavs

Ifølge Check Point kan man på Telegram finde flere opslag, hvor der bliver bliver efterlyst medarbejdere hos specifikke virksomheder.

“Cyberkriminelle vil måske udnytte disse ansatte til at opnå insider-viden og følsomme data, som enten kan sælges eller bruges til at udføre cyberangreb indefra virksomheden,” skriver Check Point.

200 millioner brugere

Telegram skiller sig ud fra andre krypterede chat-apps ved, at det ikke er nødvendigt at være på TOR-netværket for at bruge appen.

“Telegram-appen går langt for at forkæle sine brugere med diskretion. Enhver cyberkriminel med et lyssky tilbud eller budskab kan nyde godt af private end-to-end krypterede chats som et alternativ til de udsatte tråde i online fora,” skriver Check Point.

Appen har i dag over 200 millioner aktive månedlige brugere i hele verden.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job