Sikkerhedsfirma advarer om flere angreb: De it-kriminelle har fundet ny platform til at udveksle tips og tricks

De it-kriminelle har fundet en ny platform, hvor de kan udveksle erfaringer og bestille hackerangreb. Det gør det endnu lettere at udføre hackerangreb, og derfor kommer vi til at se endnu flere i fremtiden, vurderer sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Verdens it-kriminelle har fundet en ny platform, hvor de uforstyrret har mulighed for at reklamere med jobtilbud, markedsføre hackerprodukter og konsultere hinanden.

Det vurderer sikkerhedsselskabet Check Point, der har observeret, at en stor del af de såkaldte DarkNet-brugere har flyttet deres aktiviteter over på platformen Telegram.

Læs også: Masser af danske virksomheder kan være ramt af russisk hackerangreb: "Der venter et stort efterforskningsarbejde for alle, der er påvirket af det her"

Det sker, efter at myndighederne i USA og Europa ellers er lykkedes med at lukke ned for lignende tjenester som Hansa Market og Alpha Bay.

Lettere tilgængelighed vil betyde flere hackerangreb

Hos Check Point er man ellers glade for de krypterede chat-apps, der giver bedre sikkerhed for brugerne, men det er også en oplagt mulighed for kriminelle, mener sikkerhedsselskabet.

“Igennem tjenester som Telegram har tilgængeligheden af malware aldrig været større. Personlige dokumenter og certifikater bliver spredt, og virksomheder kan blive truet af deres egne ansatte. Og når barren for, hvilke kompetencer det kræver at udføre cyberangreb, konstant sænkes, er det ikke underligt, at vi ser en stigning i cyberangreb mod både virksomheder og privatpersoner,” skriver Check Point i en pressemeddelelse.

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Hackere udnytter ny nuldagssårbarhed i Internet Explorer netop nu - Microsoft er tavs

Ifølge Check Point kan man på Telegram finde flere opslag, hvor der bliver bliver efterlyst medarbejdere hos specifikke virksomheder.

“Cyberkriminelle vil måske udnytte disse ansatte til at opnå insider-viden og følsomme data, som enten kan sælges eller bruges til at udføre cyberangreb indefra virksomheden,” skriver Check Point.

200 millioner brugere

Telegram skiller sig ud fra andre krypterede chat-apps ved, at det ikke er nødvendigt at være på TOR-netværket for at bruge appen.

“Telegram-appen går langt for at forkæle sine brugere med diskretion. Enhver cyberkriminel med et lyssky tilbud eller budskab kan nyde godt af private end-to-end krypterede chats som et alternativ til de udsatte tråde i online fora,” skriver Check Point.

Appen har i dag over 200 millioner aktive månedlige brugere i hele verden.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS