Obama skal lave film og serier for Netflix

Det tidligere amerikanske præsidentpar springer nu som historiefortællere på Netflix. Obama-parret skal producere film, dokumentarer og serier for verdens største streamingproducent.

Artikel top billede

Den tidligere amerikanske præsident Barack Obama skal sammen med sin kone, Michelle Obama, producere film, dokumentarer og serier for Netflix.

Den verdensomspændende streamingtjeneste har nemlig skrevet kontakt med ægteparret, der skal lave levere indhold til Netflix gennem parrets produktionsselskab Higher Ground Productions

Det oplyser Netflix i en meddelse.

"En af de simple glæder i vores tid i offentlig tjeneste var at komme tæt på så mange fascinerende mennesker fra alle samfundslag og at hjælpe dem med at dele deres oplevelser med et større publikum. Derfor er Michelle og jeg glade for at indgå i et partnerskab med Netflix. Vi håber på at kultivere og fremme de talenfulde, inspirerende og kreative stemmer, der er i stand til at fremme større empati og forståelse mellem mennesker, så vi kan hjælpe dem med at dele deres historier med hele verden, lyder det fra Barack Obama.

Han bakkes op af sin kone.

"Barack og jeg har altid troet på styrken i historiefortællinger som inspiration, der kan få os til at tænke anderledes om den omkringliggende verden og til at åbne vores sind og hjerter mod andre. Netflix er en naturlig platform for den slags historier, vi ønsker at dele, og vi ser frem til dette spændende partnerskab," siger Michelle Obama i meddelelsen fra Netflix.

125 millioner abonnenter må vente på det første indhold

Netflix har 125 millioner abonnenter på verdensplan, men vil ikke oplyse, hvornår kunderne kan forvente det at se det første indhold fra Obama-parret, ligesom de yderligere detaljer i kontrakten heller ikke fremgår af meddelsen fra Netflix.

"Barack og Michelle Obama er blandt de mest respekterede og anerkendte offentlige figurer i verden, og de har en unik position til at udforske og fremhæve historier fra de folk, der gør en forskel i deres samfund, samt stræber efter at ændre verden til det bedre. Vi er utroligt stolte over, at de har valgt Netflix som platform til at fortælle deres formidable historier," lyder det fra Netflixs CCO, Ted Sarandos.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S