Roskilde Kommune har mistet 82.500 filer på tusindvis af borgeres sager efter stort KMD-nedbrud

Et stor it-nedbrud og manglende backup førte i slutningen af april til, at Roskilde Kommune mistede 82.500 filer med borger-sager. "“Vi er rystede og står helt uforstående overfor, hvordan det kan ske," lyder det fra Roskilde Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Roskilde Kommune blev 27. april ramt af et stort it-nedbrud hos KMD, meddeler Roskilde Kommune.

Nedbruddet ramte sundhedssystemet KMD Care, som driftes i KMDs’ driftscenter. Her gik en række servere ned på grund af en hardware-fejl.

Skaden blev imidlertid først rigtig alvorlig, fordi KMD ikke har taget backup af de ramte systemer.

Ifølge Roskilde Kommune skyldes den manglende backup ‘en fejl.’

Den manglende backup betyder, at Roskilde Kommune må vinke farvel til præcist 82.535 filer, som har indgået mere end 16.000 borgeres sager i kommunen i perioden fra 2012 til 2018.

KMD har ifølge kommunen arbejdet på at gendanne de slettede filer i de seneste uger, men det er kun lykkedes at gendanne filer fra 2015, hedder det.

“Vi er rystede og står helt uforstående overfor, hvordan det kan ske. I en tid, hvor datasikkerhed står så højt på dagsordnen, er det meget bekymrende, at et stort firma som KMD ikke har styr på deres processer. Vi er dybt afhængige af, at den it-leverandør, vi har, kan sikre vores data, og KMD skal arbejde hårdt på at genoprette tilliden, for den har lidt et alvorligt knæk,” lyder det fra direktør for Social, Job og Sundhed i Roskilde Kommune, Christian Harsløf.

KMD har allerede ‘beklaget dybt’ til Roskilde Kommune.

“KMD har nu rettet fejlen, så der fremover bliver taget back-up af alle Roskilde Kommunes filer,” meddeler parterne.

Opdatering: Læs også: KMD vil ikke stille op til interview efter kæmpenedbrud har kostet Roskilde Kommune 82.500 filer: Istedet har vi modtaget en mail.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S