Roskilde Kommune har mistet 82.500 filer på tusindvis af borgeres sager efter stort KMD-nedbrud

Et stor it-nedbrud og manglende backup førte i slutningen af april til, at Roskilde Kommune mistede 82.500 filer med borger-sager. "“Vi er rystede og står helt uforstående overfor, hvordan det kan ske," lyder det fra Roskilde Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Roskilde Kommune blev 27. april ramt af et stort it-nedbrud hos KMD, meddeler Roskilde Kommune.

Nedbruddet ramte sundhedssystemet KMD Care, som driftes i KMDs’ driftscenter. Her gik en række servere ned på grund af en hardware-fejl.

Skaden blev imidlertid først rigtig alvorlig, fordi KMD ikke har taget backup af de ramte systemer.

Ifølge Roskilde Kommune skyldes den manglende backup ‘en fejl.’

Den manglende backup betyder, at Roskilde Kommune må vinke farvel til præcist 82.535 filer, som har indgået mere end 16.000 borgeres sager i kommunen i perioden fra 2012 til 2018.

KMD har ifølge kommunen arbejdet på at gendanne de slettede filer i de seneste uger, men det er kun lykkedes at gendanne filer fra 2015, hedder det.

“Vi er rystede og står helt uforstående overfor, hvordan det kan ske. I en tid, hvor datasikkerhed står så højt på dagsordnen, er det meget bekymrende, at et stort firma som KMD ikke har styr på deres processer. Vi er dybt afhængige af, at den it-leverandør, vi har, kan sikre vores data, og KMD skal arbejde hårdt på at genoprette tilliden, for den har lidt et alvorligt knæk,” lyder det fra direktør for Social, Job og Sundhed i Roskilde Kommune, Christian Harsløf.

KMD har allerede ‘beklaget dybt’ til Roskilde Kommune.

“KMD har nu rettet fejlen, så der fremover bliver taget back-up af alle Roskilde Kommunes filer,” meddeler parterne.

Opdatering: Læs også: KMD vil ikke stille op til interview efter kæmpenedbrud har kostet Roskilde Kommune 82.500 filer: Istedet har vi modtaget en mail.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S