Roskilde Kommune forlanger garantier fra KMD efter kæmpe-nedbrud - overvejer erstatningskrav

Interview: Roskilde Kommune skal have gjort tabet op efter et nedbrud hos KMD var skyld i, at kommunen mistede over 82.000 filer. "Vi skal have nogle forsikringer om, at det her simpelthen ikke kan ske igen,” lyder det fra kommunen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD skal garantere at lignende nedbrud ikke kan ske igen, og så skal tilliden genoprettes.

Så klar er meldingen fra Roskilde Kommune, efter et nedbrud hos KMD i slutningen af april har kommunen mere end 82.000 filer.

De er permanent forsvundet, da KMD's backup fejlede.

Det kan du læse mere om her: Roskilde Kommune har mistet 82.500 filer på tusindvis af borgeres sager efter stort KMD-nedbrud

“Det er klart, at der bliver et eller andet efterspil her den kommende tid. Vi skal se på, hvordan vi kommer tilbage til et godt og tillidsfuldt samarbejde med KMD efter det her,” siger Christian Harsløf, direktør for Social, job og sundhed i Roskilde Kommune, til Computerworld.

Nedbruddet fandt sted i KMD Care-systemet i slutningen af april efter en hardwarefejl.

Nu forlanger Roskilde Kommune garanti for, at det ikke kan ske igen, når kommunen inden længe flytter sine data over i et nyt system, KMD Nexus.

“Det er klart, at vi i den forbindelse skal have nogle forsikringer om, at det her simpelthen ikke kan ske igen. Vi skal have nogle håndfaste garantier på, at hvis der er systemnedbrud, så er det gennemtestet hvordan KMD's back-up systemer slår til,” siger Christian Harsløf.

Har KMD givet det?

“Ja, det har vi indtil videre fået, men det er klart, at det bliver en del af den videre dialog med KMD.”

Der skal forhandles om kompensation

Christian Harsløf vil ikke sige noget om, hvorvidt Roskilde Kommune kommer til at kræve en erstatning for nedbrudet, men det bliver en del af de kommende forhandlinger med KMD.

“Vi skal på en eller anden måde have gjort boet op. Det her har jo kostet os en masse i blandt andet mandetimer. Så det skal vi tale med KMD om,” siger Christian Harsløf.

Kommer Roskilde Kommune til at få nogen form for kompensation fra KMD?

“Det bliver også en del af den drøftelse, vi skal have med KMD. Nu skal vi have gjort regnebrættet op, og så må vi tage den i forhandlingslokalet,” siger Christian Harsløf.

Rystet over KMD

Hos Roskilde Kommune er man også meget overrasket over, at der kunne ske så stort et nedbrud, når man havde KMD til at håndtere sine data.

“Vi havde en klokkeklar tillid til, at en virksomhed som KMD, der ikke laver andet end at servicere kommuner på det her område, selvfølgelig kunne finde ud af at tage back-up af vores filer,” siger Christian Harsløf.

KMD vil ikke stille op til interview i Computerworld for at besvare spørgsmål om nedbruddet.

Vi ville ellers gerne blandt andet have at vide, hvordan KMD vil sikre, at lignende nedbrud ikke vil ramme andre af selskabets kunder.

Du kan læse vores spørgsmål til KMD samt selskabet svar, som vi har fået tilsendt per mail, her:

KMD vil ikke stille op til interview efter kæmpenedbrud har kostet Roskilde Kommune 82.500 filer: I stedet har vi modtaget en mail

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse