Uber arbejder hårdt på at vende tilbage: 'Aftale om skattebetaling er rigtig godt'

I sidste uge faldt en politisk aftale på plads om dele- og platformsøkonomi. Det får nu Uber til at melde ud, at man arbejder hårdt på et dansk comeback.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Victor Xok on Unsplash)

Efter at have taget flugten fra det danske marked som reaktion på slagsmål med lovgiverne og taxachaufførerne, klapper Uber nu i hænderne over en politisk aftale, som den mener matcher rigtig godt.

Det skriver Politiken, der har talt med Uber om et dansk comeback oven på en politisk aftale om dele- og platformsøkonomi, der faldt på plads i sidste uge.

"I Danmark handler det især om at have styr på, at vi passer ind i den danske model og det danske skattesystem. Derfor er det rigtig godt, at der nu kommer en aftale om skattebetalingen for deleøkonomiske virksomheder," siger Kristian Agerbo, Ubers talsmand i Norden og fortæller, at man nu arbjeder på et dansk comeback.

Læs også: Airbnb indgår historisk skatteaftale, der sikrer, at danske brugeres lejeindtægter automatisk bliver indberettet til Skat.

Ny aftale skal give bedre vilkår til dele- og platformsøkonomien

Aftalens 10 initiativer skal blandt andet gøre det mere attraktivt for danskerne at deltage i dele- og platformsøkonomien og sikre korrekt skattebetaling.

Læs også: Den danske taxibranche jubler over Uber-lukning - men betyder det nu, at al innovationen stopper?

Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) udtalte i forbindelse med aftalen, der blev indgået 17 maj:

"Jeg er sikker på, at det vil skabe grundlag for flere og større deleøkonomiske virksomheder, og at vi dermed kan udnytte det vækst- og innovationspotentiale, som deleøkonomien rummer, samtidig med at der er styr på skattebetalingen.”

Aftalen blev indgået mellem regeringen, Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet og Radikale Venstre.

Brian Mikkelsen vurderer overfor Politiken, at vi kommer til at se tjenester som Uber i Danmark som følge af den nye aftale.

Også hos Uber er man begejstret for den nye aftale der sikrer lovgivning på området for skattebetaling indenfor deleøkonomi. Uber melder dog samtidig, at den danske lovgivning fortsat er svær for tjenesten - blandt andet i forhold til, at alle chauffører skal have licens.

Læs også: Uber arbejder på dansk comeback: Erkender at første omgang var en fejl

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S