Slut med beskyldninger om sort deleøkonomi: Nu vil Airbnb indberette dine lejeindtægter til Skat

Airbnb indgår historisk skatteaftale, der sikrer, at danske brugeres lejeindtægter automatisk bliver indberettet til Skat.

Artikel top billede

Den amerikanske udlejningsportal Airbnb har netop underskrevet en skatteaftale med den danske stat, der betyder, at virksomheden vil indberette danske udlejeres indtægter til Skat.

Det oplyser Skatteministeriet i en pressemeddelelse.

Deleøkonomiske tjenester som Airbnb og amerikanske Uber har længe været beskyldt for at lægge platform til en sort økonomi.

Eksempelvis kom det tidligere på året frem, at en skattekontrol af 1195 danske Uber-chauffører havde vist, at 99 procent af chaufførerne havde fejl og mangler i deres skatte- og momsforhold.

Læs også:Tech-giganterne skal droppe de dårlige undskyldninger: Nu er det tid til at tage ansvar

Men de beskyldninger bliver der med en ny aftale nu sat en stopper for.

Skatteministeriet kalder i sin pressemeddelelse aftalen for historisk. Med ministeriets ord ”er Danmark givetvis det første land i verden, der indgår en sådan samarbejdsaftale med Airbnb.”

”Vi ønsker en blomstrende deleøkonomi i Danmark, hvor udlejere kan tjene et rimeligt skattefrit beløb på at stille deres bolig til rådighed. Og lejere nemt og enkelt kan finde en lejlighed til weekendturen i København eller et sommerhus på vestkysten. Men det er en forudsætning, at der er styr på skattebetalingen. Derfor er det gode nyheder, at det er lykkedes at indgå et samarbejde med Airbnb, der betyder indberetning af alle indtægter til skattevæsenet og dermed afregning af den rigtige skat. Det er en aftale, jeg er meget stolt af”, siger skatteminister Karsten Lauritzen ifølge en pressemeddelelse.

Airbnb blev lokket med gulerod

Den nye skatteaftale kommer i kølvandet på, at regeringen tirsdags med bred opbakning i Folketinget fik vedtaget en ny politisk aftale om udlejning af private boliger.

Ifølge aftalen kan danskerne nu maksimalt udleje deres private boliger 70 dage om året, men til gengæld blev Airbnb og andre udlejningstjenester stillet en gulerod i udsigt, hvis de vælger automatisk at indberette lejeindtægter til Skat.

Sker det, hæves brugernes skattefrie fradrag til 28.000 kroner for kortidsudlejning af huse og sommerhuse og 40.000 kroner for sommerhuse.

Indberetter tjenesten ikke automatisk til Skat, lyder det skattefrie fradrag blot på 11.000 kroner.

Læs også:
Alarmklokkerne bimler for danske virksomheder: Sats på deleøkonomien eller dø

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job