Tabt kunde koster SDC mere end en kvart milliard kroner i omsætning: Her er selskabets fremtidsplaner

Interview: Spar Nord har forladt SDC, hvilket kommer til udtryk på selskabets omsætning, der er faldet med mere end en kvart milliard fra 2016 til 2017. Det bekymrer ikke SDC's administrerende direktør Jesper Scharff, der forventer en stigning i antallet af kunder i 2018.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
2017 har været et hårdt år for Skandinavisk Data Center (SDC) bedømt på selskabets regnskab.

Omsætningen er faldet med 261 millioner kroner til omkring 1,4 milliarder, hvilket svarer til et fald på omkring 15 procent.

Samtidig er overskuddet skrumpet fra 46,7 millioner til 4,4 millioner kroner, men Jesper Scharff, administrerende direktør hos SDC, mener ikke, at der er noget odiøst i tallene fra regnskabet.

"Der er ikke noget overraskende i vores regnskab. Det følger budgettet og planen," siger Jesper Scharff til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS