Tabt kunde koster SDC mere end en kvart milliard kroner i omsætning: Her er selskabets fremtidsplaner

Interview: Spar Nord har forladt SDC, hvilket kommer til udtryk på selskabets omsætning, der er faldet med mere end en kvart milliard fra 2016 til 2017. Det bekymrer ikke SDC's administrerende direktør Jesper Scharff, der forventer en stigning i antallet af kunder i 2018.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
2017 har været et hårdt år for Skandinavisk Data Center (SDC) bedømt på selskabets regnskab.

Omsætningen er faldet med 261 millioner kroner til omkring 1,4 milliarder, hvilket svarer til et fald på omkring 15 procent.

Samtidig er overskuddet skrumpet fra 46,7 millioner til 4,4 millioner kroner, men Jesper Scharff, administrerende direktør hos SDC, mener ikke, at der er noget odiøst i tallene fra regnskabet.

"Der er ikke noget overraskende i vores regnskab. Det følger budgettet og planen," siger Jesper Scharff til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS