Efter milliard-investeringer og røde bundlinjer: Nu tjener energiselskaberne penge på fiber-nettet

De danske energiselskaber har investeret milliarder i udrulning af fibernet, og nu er der langt om længe udsigt til, at fiber-udrulningen kan blive en forretning med potentiale.

Artikel top billede

Gennem årene har de danske energiselskabers milliard-investeringer i udbygning af fibernettet ført til blodrøde bundlinjer og enorme nedskrivning, men nu begynder fiber-investeringerne langt om længe at give afkast.

Det skriver erhvervsmediet Finans, der har analyseret energiselskabernes regnskaber for 2017.

Ifølge Finans kan Danmarks tredjestørste elselskab Eniig præsentere et overskud på 3,7 millioner ligesom, at det sydjyske elselskab SE også har vendt underskud til overskud.

Der er også fremgang for det sjællandske fiberselskab Fibia, der dog alligevel havde et stort underskud på næsten 100 millioner kroner i 2017.

”Nu ser vi, at fibernettet ikke er ren filantropi, men en forretning med stort potentiale. Det har hele tiden været planen at lave det første overskud i 2017-2018, og de kommende år bliver resultaterne endnu bedre. Men det vil selvfølgelig tage mange år, før vi har tjent investeringen hjem,” siger Martin Romvig, der er administrerende direktør for Eniig til Finans.

Det vurderes, at de danske el-selskaber i alt har investeret knap 17 milliarder kroner i udrulning af fibernet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos