Efter milliard-investeringer og røde bundlinjer: Nu tjener energiselskaberne penge på fiber-nettet

De danske energiselskaber har investeret milliarder i udrulning af fibernet, og nu er der langt om længe udsigt til, at fiber-udrulningen kan blive en forretning med potentiale.

Artikel top billede

Gennem årene har de danske energiselskabers milliard-investeringer i udbygning af fibernettet ført til blodrøde bundlinjer og enorme nedskrivning, men nu begynder fiber-investeringerne langt om længe at give afkast.

Det skriver erhvervsmediet Finans, der har analyseret energiselskabernes regnskaber for 2017.

Ifølge Finans kan Danmarks tredjestørste elselskab Eniig præsentere et overskud på 3,7 millioner ligesom, at det sydjyske elselskab SE også har vendt underskud til overskud.

Der er også fremgang for det sjællandske fiberselskab Fibia, der dog alligevel havde et stort underskud på næsten 100 millioner kroner i 2017.

”Nu ser vi, at fibernettet ikke er ren filantropi, men en forretning med stort potentiale. Det har hele tiden været planen at lave det første overskud i 2017-2018, og de kommende år bliver resultaterne endnu bedre. Men det vil selvfølgelig tage mange år, før vi har tjent investeringen hjem,” siger Martin Romvig, der er administrerende direktør for Eniig til Finans.

Det vurderes, at de danske el-selskaber i alt har investeret knap 17 milliarder kroner i udrulning af fibernet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics