Efter milliard-investeringer og røde bundlinjer: Nu tjener energiselskaberne penge på fiber-nettet

De danske energiselskaber har investeret milliarder i udrulning af fibernet, og nu er der langt om længe udsigt til, at fiber-udrulningen kan blive en forretning med potentiale.

Artikel top billede

Gennem årene har de danske energiselskabers milliard-investeringer i udbygning af fibernettet ført til blodrøde bundlinjer og enorme nedskrivning, men nu begynder fiber-investeringerne langt om længe at give afkast.

Det skriver erhvervsmediet Finans, der har analyseret energiselskabernes regnskaber for 2017.

Ifølge Finans kan Danmarks tredjestørste elselskab Eniig præsentere et overskud på 3,7 millioner ligesom, at det sydjyske elselskab SE også har vendt underskud til overskud.

Der er også fremgang for det sjællandske fiberselskab Fibia, der dog alligevel havde et stort underskud på næsten 100 millioner kroner i 2017.

”Nu ser vi, at fibernettet ikke er ren filantropi, men en forretning med stort potentiale. Det har hele tiden været planen at lave det første overskud i 2017-2018, og de kommende år bliver resultaterne endnu bedre. Men det vil selvfølgelig tage mange år, før vi har tjent investeringen hjem,” siger Martin Romvig, der er administrerende direktør for Eniig til Finans.

Det vurderes, at de danske el-selskaber i alt har investeret knap 17 milliarder kroner i udrulning af fibernet.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S