Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Til næste år siger Apple farvel til LCD-skærme i sine nye telefoner. I stedet vil den amerikanske gigant præsentere tre nye iPhones, der alle vil være udstyret med OLED-skærme, skriver et amerikansk medie.

Artikel top billede

I 2019 vil Apple præsentere tre nye iPhones, og de vil alle være udstyret med skærme, der baserer sig på OLED-teknologien.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til det sydkoreanske medie Electronic Times.

I fjor indledte Apple transitionen til OLED-teknologien, da virksomheden lancerede iPhone X, der har en 5,8-tommer stor OLED-skærm, og dermed blev den første iPhone, som gør brug af OLED-teknologien.

Og det amerikanske medie Bloomberg skrev desuden tidligere på året, at Apple i det indeværende år ventes at præsentere to nye OLED-telefoner.

Ifølge mediet er der tale om en ny version af iPhone X og derudover en iPhone X Plus med en endnu større skærm på 6,5 tommer.

LCD-producent ramt af aktienedtur

Rygterne om, at Apple nu har valgt at satse massivt på OLED-teknologien fik ifølge Reuters aktierne på den japanske skærmproducent Japan Display, der i dag er leverandør af LCD-skærme til Apple, til at falde med 10 procent.

Til gengæld steg aktierne for den koreanske teknologigigant LG, der er en af verdens førende OLED-producenter og som derfor vil være en mulig kommende leverandør af OLED-skærme til fremtidige iPhones.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job