Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Til næste år siger Apple farvel til LCD-skærme i sine nye telefoner. I stedet vil den amerikanske gigant præsentere tre nye iPhones, der alle vil være udstyret med OLED-skærme, skriver et amerikansk medie.

Artikel top billede

I 2019 vil Apple præsentere tre nye iPhones, og de vil alle være udstyret med skærme, der baserer sig på OLED-teknologien.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til det sydkoreanske medie Electronic Times.

I fjor indledte Apple transitionen til OLED-teknologien, da virksomheden lancerede iPhone X, der har en 5,8-tommer stor OLED-skærm, og dermed blev den første iPhone, som gør brug af OLED-teknologien.

Og det amerikanske medie Bloomberg skrev desuden tidligere på året, at Apple i det indeværende år ventes at præsentere to nye OLED-telefoner.

Ifølge mediet er der tale om en ny version af iPhone X og derudover en iPhone X Plus med en endnu større skærm på 6,5 tommer.

LCD-producent ramt af aktienedtur

Rygterne om, at Apple nu har valgt at satse massivt på OLED-teknologien fik ifølge Reuters aktierne på den japanske skærmproducent Japan Display, der i dag er leverandør af LCD-skærme til Apple, til at falde med 10 procent.

Til gengæld steg aktierne for den koreanske teknologigigant LG, der er en af verdens førende OLED-producenter og som derfor vil være en mulig kommende leverandør af OLED-skærme til fremtidige iPhones.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland