Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Til næste år siger Apple farvel til LCD-skærme i sine nye telefoner. I stedet vil den amerikanske gigant præsentere tre nye iPhones, der alle vil være udstyret med OLED-skærme, skriver et amerikansk medie.

Artikel top billede

I 2019 vil Apple præsentere tre nye iPhones, og de vil alle være udstyret med skærme, der baserer sig på OLED-teknologien.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til det sydkoreanske medie Electronic Times.

I fjor indledte Apple transitionen til OLED-teknologien, da virksomheden lancerede iPhone X, der har en 5,8-tommer stor OLED-skærm, og dermed blev den første iPhone, som gør brug af OLED-teknologien.

Og det amerikanske medie Bloomberg skrev desuden tidligere på året, at Apple i det indeværende år ventes at præsentere to nye OLED-telefoner.

Ifølge mediet er der tale om en ny version af iPhone X og derudover en iPhone X Plus med en endnu større skærm på 6,5 tommer.

LCD-producent ramt af aktienedtur

Rygterne om, at Apple nu har valgt at satse massivt på OLED-teknologien fik ifølge Reuters aktierne på den japanske skærmproducent Japan Display, der i dag er leverandør af LCD-skærme til Apple, til at falde med 10 procent.

Til gengæld steg aktierne for den koreanske teknologigigant LG, der er en af verdens førende OLED-producenter og som derfor vil være en mulig kommende leverandør af OLED-skærme til fremtidige iPhones.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job