Efter grønt lys til fusion mellem GlobalConnect og Nianet: Nianet-direktør vil skifte karriere

Nianets administrerende direktør, Rasmus Helmich, vil efter ni år på posten til at se sig som om efter en ny karriere.

Artikel top billede

(Foto: Christian Radil Fotografi /)

"Jeg forventer ikke at blive smidt ud, men jeg forventer heller ikke på nogen måde at blive hængende. Men jeg forventer at skulle have en dialog med, om der er noget, de har brug for fra min side af. Så jeg ved det ikke," siger Rasmus Helmich, administrerende direktør hos Nianet, til ITWatch.

Udmeldingen kommer efter, at Konkurrencerådet efter næsten et års behandlingstid siger ja til GlobalConnects opkøb af Nianet.

Det kan du læse mere om her: Kæmpefusion får grønt lys efter et års behandlingstid: GlobalConnect kan gennemføre opkøb af Nianet - men tvinges til at sælge fra

Rasmus Helmich fortæller til ITWatch, at han har arbejdet som direktør i 25 år for forskellige selskaber, og nu i stedet ønsker at fortsætte med bestyrelsesarbejde.

Nianet skal sælge sine aktiviter fra i Aarhus

Det grønne lys fra Konkurrencerådet kommer på en betingelse: GlobalConnect skal sælge Nianets nuværende aktiviteter i Aarhus-området.

Kravet kommer bag på direktøren, men han fortæller til ITWatch, at det er "fair nok".

De to fiberselskaber indgik fusionsaftalen helt tilbage i juni 2017.

Læs også: Kæmpe dansk it-opkøb: Fiber- og hostingselskabet GlobalConnect køber Nianet

Her blev det aftalt, at kapitalfonden EQT skulle købe Nianet af de 14 energiselskaber, som dengang ejede selskabet, og fusionere selskabet med GlobalConnect, som EQT også ejer.

Siden har processen ligget stille, og det har skabt nogen frustation hos de to selskaber, der mens Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har undersøgt sagen ikke har måtte tale sammen eller lægge planer og strategier.

Fusionen af de to store spiller har ifølge Konkurrencerådet skabt bekymring hos en række kunder og konkurrenter.

Men med tilsagnet fra det kommende kæmpeselskab om salg af de aarhusianske aktiviteter, er der ikke længere nogen ko på isen, vurderer Konkurrencerådet.

Fusionen skaber en regulær storspiller på det danske fibermarked, som bliver i stand til at udfordre TDC, som i dag dominerer det danske fibermarked.

Sammen vil GlobalConnect og Nianet have en omsætning i omegnen af en milliard kroner og mere end 400 medarbejdere.

Du finder hele Konkurrencerådets afgørelse i sagen her: Konkurrencerådets afgørelse af 30. maj 2018: GlobalConnects køb af Nianet.

Det kan du læse mere om her: Derfor køber GlobalConnect konkurrenten Nianet: Går benhårdt efter at ramme TDC.

Læs også:

Opbrud blandt danske hostingselskaber: Konsolideringen har ramt markedet for fuld styrke

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse