Morgen-briefing: DI Digital får ny bestyrelse / Nordisk Film køber computerspil-selskab i sin største handel til dato / Østre Landsret: Ok at fyre på grund af Facebook-opslag

DI Digital får ny bestyrelse. Nordisk Film køber computerspil-selskab i sin største handel til dato. Østre Landsret: Ok at fyre på grund af Facebook-opslag. It-firmas ejere beskylder ledelse for at berige sig selv. Warren Buffet var ved at skyde 19 milliarder kroner i Uber - men trak sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

DI Digital får ny bestyrelse

DI Digital har fået ny bestyrelse på organisationens generalforsamling, der fandt sted onsdag i forbindelse med DI Digital Årsdag 2018.

Her blev fem nye medlemmer valgt til bestyrelsen, nemlig Jesper Henriksen fra Zendesk, Lars Enevoldsen fra Grundfos, Lise Karstensen fra Nokia Danmark, Morten Bentzen fra Telia og Peter Revsbech fra Ordbogen.

Netcompanys topchef André Rogaczewski blev genvalgt som formand for bestyrelsen, der har i alt 19 medlemmer.

Nordisk Film køber computerspil-selskab i sin største handel til dato

Nordisk Film, der ejes af Egmont, køber det svenske computerspil-firma Avalanche Studios. Nordisk Film har siden foråret 2017 ejet en lille del af det svenske selskab og køber nu resten.

Avalanche Studios har ifølge Nordisk Film en samlet værdi på 870 millioner kroner, hvilket gør opkøbet til det største i Nordisk Films historie.

Det svenske firma har 320 medarbejdere i Stockholm og New York og står bag spil som Mad Max, theHunter, Renegade Ops og andre.

“I Nordisk Film og Egmont vil vi øge vores position inden for gaming, som oplever stor global vækst, og vores mål er at investere i en betydelig portefølje af gaming-selskaber. Vi har været medejere af Avalanche Studios i et år, og selskabet har imponeret os. Vores engagement i Avalanche Studios viser, at vi er klar til flere substantielle og langsigtede investeringer inden for dette område," lyder det fra Allan Mathson Hansen, som er koncerndirektør i Nordisk Film.

Østre Landsret: Ok at fyre på grund af Facebook-opslag

Det var ok, at en SAS fyrede en ansat på grund af et Facebook-opslag med ordlyden “Har købt tre kartoner smøger. Og skal bruge en til at tage de to igennem tolden” efter en ferietur.

Men det var ikke ok, at medarbejderen blev bortvist. Sådan lød afgørelsen onsdag i Østre Landsret, skriver Business.

Københavns Byret afgjorde ellers i sommer, at medarbejderen hverken skulle fyres eller bortvises for opfordringen.

Landsrettens afgørelse betyder for manden, at han får løn i sin opsigelsesperiode. Ved en bortvisning har man ingen opsigelsesperiode, men skal forlade arbejdspladsen omgående uden betaling.

It-firmas ejere beskylder ledelse for at berige sig selv

En række af de tungeste aktionærer i online-betalings-selskabet Clearhaus beskylder ifølge Børsen selskabets ledelse for at berige sig selv.

“Det er en række af Clearhaus Holding A/S’ aktionærers opfattelse, at selskabets ledelse og konsulenter misbruger den dominerende A-aktieklasse til at berige sig på de andre aktionærers bekostning,” lyder anklagen i et brev sendt til selskabet.

Ifølge avisen har de pågældende aktionærer skudt op mod 100 millioner kroner i selskabet. Men de ejer kun B-aktier uden stemmerettighed.

Clearhaus tager beskyldningerne med ro.

Warren Buffet var ved at skyde 19 milliarder kroner i Uber - men trak sig

En af verdens mest toneangivende investorer, den amerikanske rigmand Warren Buffet, var tæt på at skyde tre milliarder dollar - godt 19 milliarder kroner - ind i Uber tidligere på året.

Ifølge Bloombergs oplysninger tilbød Warren Buffet Uber pengene som et konvertibelt lån for at beskytte sin investering. Men aftalen faldt på gulvet, da Uber og han ikke kunne blive enige om vilkårene.

Både Uber-chef Dara Khosrowshahi og Warren Buffet siger nu, at de ganske rigtigt har været i dialog, men at historien om det konvertible lån ikke passer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job