Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

Nord Energi åbner det nordjyske fibernet for alle indholdsleverandører, som nu kan få adgang til de nordjyske fiberkunder.

Artikel top billede

Nordjyske Nord Energi åbner sit fibernet for andre leverandører.

Det sker knapt et år efter, at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Nord Energi er medejer af Eniig Energi.

Eniig etablerede få måneder siden selskabet OpenNet, der kommer til at håndtere de øvrige indholds-leverandører på det nordjyske fibernet.

Ifølge Nord Energi Fibers direktør, Christian Frost Lauritzen, vil en bedre udnyttelse af det nordjyske fibernet være med til at sætte mere skub i vækst og udvikling i det nordjyske.

“Med samarbejdet gør vi det nemmere for andre udbydere at få adgang til fibernettet, og det vil give endnu mere konkurrence og dermed større valgfrihed for vores andelshavere,” siger han.

Han peger på, at Nord Energi er i gang med at rulle kraftigt ud i Nordjylland.

“Målsætningen er, at minimum 95 procent af de godt 120.000 husstande i fiberforsyningsområdet kan tilbydes fibernet i 2020.. Med dette samarbejde [mellem Nord Energi og OpenNet, red] sikrer vi desuden de bedste forudsætninger for at få flere kunder på fibernettet og dermed en bedre forrentning af vores investering i fiberinfrastruktur,” siger han.

Selskaberne peger på, at vilkårene for at levere indhold via OpenNet er ens for alle.

“OpenNet er et selvstændigt selskab i Eniig-koncernen med egen direktør, medarbejdere og systemer. Der er imidlertid fuldstændigt vandtætte skotter mellem OpenNet og Eniig, og derfor kan jeg garantere, at alle partnere i OpenNet behandles lige,” lyder det fra OpenNets direktør, Henrik Møller Nielsen.

OpenNet er endnu ikke gået i drift, men har indtil videre aftaler med YouSee, SE og Eniig Fiber. Selskabet har tidligere inviteret 'alle fiberselskaber til at samarbejde.'

Dansk Energi, der repræsenterer de danske energiselskaber, meddelte i sommer, at der ligger en fælles brancheholdning bag åbningen af fibernettet for andre indholdsleverandører i takt med, at fiberselskaberne blev klar til det.

Læs også:

Nu sker det: Alle danske fiberselskaber er klar til at åbne deres net for andre leverandører

Dansk fiberkæmpe træffer afgørende beslutning: Vil åbne sit net for andre selskaber

Direktør i fiberselskabet Eniig: Derfor åbner vi nu vores fibernet for andre leverandører

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job