Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

Nord Energi åbner det nordjyske fibernet for alle indholdsleverandører, som nu kan få adgang til de nordjyske fiberkunder.

Artikel top billede

Nordjyske Nord Energi åbner sit fibernet for andre leverandører.

Det sker knapt et år efter, at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Nord Energi er medejer af Eniig Energi.

Eniig etablerede få måneder siden selskabet OpenNet, der kommer til at håndtere de øvrige indholds-leverandører på det nordjyske fibernet.

Ifølge Nord Energi Fibers direktør, Christian Frost Lauritzen, vil en bedre udnyttelse af det nordjyske fibernet være med til at sætte mere skub i vækst og udvikling i det nordjyske.

“Med samarbejdet gør vi det nemmere for andre udbydere at få adgang til fibernettet, og det vil give endnu mere konkurrence og dermed større valgfrihed for vores andelshavere,” siger han.

Han peger på, at Nord Energi er i gang med at rulle kraftigt ud i Nordjylland.

“Målsætningen er, at minimum 95 procent af de godt 120.000 husstande i fiberforsyningsområdet kan tilbydes fibernet i 2020.. Med dette samarbejde [mellem Nord Energi og OpenNet, red] sikrer vi desuden de bedste forudsætninger for at få flere kunder på fibernettet og dermed en bedre forrentning af vores investering i fiberinfrastruktur,” siger han.

Selskaberne peger på, at vilkårene for at levere indhold via OpenNet er ens for alle.

“OpenNet er et selvstændigt selskab i Eniig-koncernen med egen direktør, medarbejdere og systemer. Der er imidlertid fuldstændigt vandtætte skotter mellem OpenNet og Eniig, og derfor kan jeg garantere, at alle partnere i OpenNet behandles lige,” lyder det fra OpenNets direktør, Henrik Møller Nielsen.

OpenNet er endnu ikke gået i drift, men har indtil videre aftaler med YouSee, SE og Eniig Fiber. Selskabet har tidligere inviteret 'alle fiberselskaber til at samarbejde.'

Dansk Energi, der repræsenterer de danske energiselskaber, meddelte i sommer, at der ligger en fælles brancheholdning bag åbningen af fibernettet for andre indholdsleverandører i takt med, at fiberselskaberne blev klar til det.

Læs også:

Nu sker det: Alle danske fiberselskaber er klar til at åbne deres net for andre leverandører

Dansk fiberkæmpe træffer afgørende beslutning: Vil åbne sit net for andre selskaber

Direktør i fiberselskabet Eniig: Derfor åbner vi nu vores fibernet for andre leverandører

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S