Efter skuffende salg: Nu sælger Nokia den milliard-satsning, der skulle have været selskabets fremtid

Et milliard-opkøb af en fransk iot-virksomhed skulle have været starten på en ny storhedstid for finske Nokia. Men nu har Nokia sagt farvel til iot-eventyret og vil i fremtiden blot være en licens-forretning.

Artikel top billede

Fitnesstrackere, smartwatches og andre digitale sundhedsprodukter skulle have været fremtiden for finske Nokia, der i 2016 opkøbte den franske iot- og digital health-virksomhed Withings for 1,3 milliarder kroner.

Men satsningen har været en skuffelse for Nokia, som derfor har solgt hele sin digital health-afdeling tilbage Withings stifter Eric Carrell, der således igen har fået kontrol over den virksomhed han stiftede i 2008.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Er dette Nokias nye fremtid? Er på trapperne med globalt sammenbundet IoT-netværk

Tidligere Samsung-chef ryger ud

Ved samme lejlighed fratræder også afdelingens chef Gregory Lee, der har en fortid hos Samsung og som for mindre end et år siden blev ansat i Nokia

Nokia har ikke oplyst, hvad Eric Carrell har måtte betale for virksomheden, og det vides heller ikke, hvor meget afdelingen har omsat for.

Men ifølge Reuters har området ikke kunne indfri Nokias vækstmål.

Salget betyder, at Nokia nu udelukkende vil være en licensforretning, der licenserer sit brand til andre virksomheder.

Det gælder eksempelvis den kinesisk-finske smartphoneproducent HMD-Global, der i dag producerer smartphones under Nokia-navnet.

Læs også:
Nokia er tilbage: Her er selskabets fremtidsplaner - som kan række uden for mobilverdenen: "Vi følger spændt udviklingen for et hardware-økosystem uden for mobilen"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos