Efter skuffende salg: Nu sælger Nokia den milliard-satsning, der skulle have været selskabets fremtid

Et milliard-opkøb af en fransk iot-virksomhed skulle have været starten på en ny storhedstid for finske Nokia. Men nu har Nokia sagt farvel til iot-eventyret og vil i fremtiden blot være en licens-forretning.

Artikel top billede

Fitnesstrackere, smartwatches og andre digitale sundhedsprodukter skulle have været fremtiden for finske Nokia, der i 2016 opkøbte den franske iot- og digital health-virksomhed Withings for 1,3 milliarder kroner.

Men satsningen har været en skuffelse for Nokia, som derfor har solgt hele sin digital health-afdeling tilbage Withings stifter Eric Carrell, der således igen har fået kontrol over den virksomhed han stiftede i 2008.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Er dette Nokias nye fremtid? Er på trapperne med globalt sammenbundet IoT-netværk

Tidligere Samsung-chef ryger ud

Ved samme lejlighed fratræder også afdelingens chef Gregory Lee, der har en fortid hos Samsung og som for mindre end et år siden blev ansat i Nokia

Nokia har ikke oplyst, hvad Eric Carrell har måtte betale for virksomheden, og det vides heller ikke, hvor meget afdelingen har omsat for.

Men ifølge Reuters har området ikke kunne indfri Nokias vækstmål.

Salget betyder, at Nokia nu udelukkende vil være en licensforretning, der licenserer sit brand til andre virksomheder.

Det gælder eksempelvis den kinesisk-finske smartphoneproducent HMD-Global, der i dag producerer smartphones under Nokia-navnet.

Læs også:
Nokia er tilbage: Her er selskabets fremtidsplaner - som kan række uden for mobilverdenen: "Vi følger spændt udviklingen for et hardware-økosystem uden for mobilen"

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS