Efter den store nedtur: Nokia køber IoT-selskab for 1,3 milliarder kroner

Finske Nokia har efter sin solide nedtur nu åbenbart fundet fodfæstet igen og sigter med spritnyt opkøb til 1,3 milliarder kroner af Internet of Things-selskab efter privatforbrugerne.

Artikel top billede

For mindre end 10 år siden var finske Nokia den ubestridte konge af mobilverdenen med omkring en halv milliard solgte mobiltelefoner på verdensplan.

Så kom Apple med sin iPhone, siden stødte Google til med sit Android-styresystem, og pludselig var Nokia reduceret til en dværg på telescenen, efter Microsoft opkøbte selskabets mobildivisionen for en slik i lyset af det finske selskabs tidligere meritter.

Nu er der atter grøde i Nokia, som for nyligt købte franske Alcatel-Lucent, som du kan læse om her: Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

For efter gigantkøbet blev der meldt om massefyringer, og nu er Nokia så sulten på nye franske eventyr med købet af selskabet Withings, som har specialiseret sig i forbrugerelektronik med fokus på digitale sundhedshjælpere.

Nokias pris for det franske selskab Withings ligger ifølge Nokias egen hjemmeside på knap 1,3 milliarder kroner. 

Det får Nokia med i købet

Withings blev stiftet i 2008, og er altså fra den tid, hvor Nokias nedtur så småt var begyndt.

Med sit køb for mere end en milliard kroner får Nokia nu en hel række wearables i sin portefølje af løsninger rettet mod privatforbrugere.

For Withings har udover sine 200 medarbejdere også fitness-trackere, smartwatches og forskellige husholdningsapparater som vægte og termostater at byde på.

"Vi har konstant sagt, at digital sundhed var et strategisk interessant område for Nokia, og nu tager vi så konkrete skridt ind på dette store og vigtige marked," forklarer Nokias præsident og administrerende direktør Rajeev Suri på selskabets hjemmeside.

Læs også: Så er det officielt: Nokia klar til smartphone-comeback

Han understreger, at med opkøbet af Withing styrker Nokia sin position på markedet for Internet of Things, hvor Nokia blandt andet har øjnene rettet mod apparater, der kan forbedre den enkelte forbrugers sundhedstilstand.

Her er Nokias nye superkamera Ozo: Koster 425.000 kroner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS