Efter den store nedtur: Nokia køber IoT-selskab for 1,3 milliarder kroner

Finske Nokia har efter sin solide nedtur nu åbenbart fundet fodfæstet igen og sigter med spritnyt opkøb til 1,3 milliarder kroner af Internet of Things-selskab efter privatforbrugerne.

Artikel top billede

For mindre end 10 år siden var finske Nokia den ubestridte konge af mobilverdenen med omkring en halv milliard solgte mobiltelefoner på verdensplan.

Så kom Apple med sin iPhone, siden stødte Google til med sit Android-styresystem, og pludselig var Nokia reduceret til en dværg på telescenen, efter Microsoft opkøbte selskabets mobildivisionen for en slik i lyset af det finske selskabs tidligere meritter.

Nu er der atter grøde i Nokia, som for nyligt købte franske Alcatel-Lucent, som du kan læse om her: Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

For efter gigantkøbet blev der meldt om massefyringer, og nu er Nokia så sulten på nye franske eventyr med købet af selskabet Withings, som har specialiseret sig i forbrugerelektronik med fokus på digitale sundhedshjælpere.

Nokias pris for det franske selskab Withings ligger ifølge Nokias egen hjemmeside på knap 1,3 milliarder kroner. 

Det får Nokia med i købet

Withings blev stiftet i 2008, og er altså fra den tid, hvor Nokias nedtur så småt var begyndt.

Med sit køb for mere end en milliard kroner får Nokia nu en hel række wearables i sin portefølje af løsninger rettet mod privatforbrugere.

For Withings har udover sine 200 medarbejdere også fitness-trackere, smartwatches og forskellige husholdningsapparater som vægte og termostater at byde på.

"Vi har konstant sagt, at digital sundhed var et strategisk interessant område for Nokia, og nu tager vi så konkrete skridt ind på dette store og vigtige marked," forklarer Nokias præsident og administrerende direktør Rajeev Suri på selskabets hjemmeside.

Læs også: Så er det officielt: Nokia klar til smartphone-comeback

Han understreger, at med opkøbet af Withing styrker Nokia sin position på markedet for Internet of Things, hvor Nokia blandt andet har øjnene rettet mod apparater, der kan forbedre den enkelte forbrugers sundhedstilstand.

Her er Nokias nye superkamera Ozo: Koster 425.000 kroner

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job