Investorer sår tvivl om Netcompanys nye aktie: For dyr og usikker

Til trods for imponerende vækst vender flere investorer tomlen nedad for Netcompanys nye aktie.

Artikel top billede

Til trods for imponerende vækst vender flere investorer tomlen nedad for Netcompanys nye aktie. (Foto: Netcompany/PR)

Når aktien for it-selskabet Netcompany sendes ud i markedet torsdag 7. juni, vil den ikke nødvendigvis blive en darling hos investorerne, for prissætningen møder kritik flere steder fra, skriver Børsen.

I alt bliver 20 millioner ud af selskabets 50 millioner aktier udbudt til en værdi mellem 2,7 og 3,3 milliarder kroner.

Det er en pris, som aktien får svært at leve op til, vurderer flere eksperter - til trods for lovning om vækstrater på 20-25 procent i 2019 til 2021 fra selskabet.

Her peger Netcompany selv på det store potentiale i en forestående ekspansion i Norge og Storbritannien, hvor opkøb foretaget igennem 2016 og 2017 har givet virksomheden fod indenfor de lukrative markeder.

Se også: Netcompany går på børsen 7. juni - så meget kommer aktierne til at koste

Alt skal flaske sig

Meget skal falde rigtig ud, for at kommende investorer skal få gevinst med den nye aktie. Analytiker John Stihøj fra Aktieinfo vurderer, at man skal tro på, at selskabets fremtidsplaner vil realiseres.

”Den er til den dyre side, så investorerne køber ind i troen på et væksteventyr. Det er jo ambitiøst, at de vil fordoble indtjeningen før skat. Det er ikke usandsynligt, jo større selskabet bliver, jo flere stordriftsfordele og jo større indtjening får det," siger han til Børsen og pointerer samtidigt, at de nuværende Netcompany-ejere hiver en stor gevinst hjem med ved børsnoteringen.

"Selskabet begrunder noteringen med styrket renommé og adgang til kapitalmarkedet, det kan sagtens betyde, at ledelsen udsteder nye aktier, hvis der skal foretages opkøb. Den risiko skal investorerne også tænke på," slutter han og vurderer, at Netcompany bør kunne ramme et niveau mellem 275 og 300 kroner i 2021 – vel at mærke kun hvis alt flasker sig for selskabet.

Debutprisen for Netcompanys aktie vil lande mellem 135 og 165 kroner ved børsnoteringen.

Det 18 år gamle selskabs kundegrundlag er i dag fordelt ligeligt mellem offentlige og private kunder.

Læs også: Netcompany kan blive Danmarks nye folkeaktie - derfor vil danskerne flokkes om selskabet

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S