Investorer sår tvivl om Netcompanys nye aktie: For dyr og usikker

Til trods for imponerende vækst vender flere investorer tomlen nedad for Netcompanys nye aktie.

Artikel top billede

Til trods for imponerende vækst vender flere investorer tomlen nedad for Netcompanys nye aktie. (Foto: Netcompany/PR)

Når aktien for it-selskabet Netcompany sendes ud i markedet torsdag 7. juni, vil den ikke nødvendigvis blive en darling hos investorerne, for prissætningen møder kritik flere steder fra, skriver Børsen.

I alt bliver 20 millioner ud af selskabets 50 millioner aktier udbudt til en værdi mellem 2,7 og 3,3 milliarder kroner.

Det er en pris, som aktien får svært at leve op til, vurderer flere eksperter - til trods for lovning om vækstrater på 20-25 procent i 2019 til 2021 fra selskabet.

Her peger Netcompany selv på det store potentiale i en forestående ekspansion i Norge og Storbritannien, hvor opkøb foretaget igennem 2016 og 2017 har givet virksomheden fod indenfor de lukrative markeder.

Se også: Netcompany går på børsen 7. juni - så meget kommer aktierne til at koste

Alt skal flaske sig

Meget skal falde rigtig ud, for at kommende investorer skal få gevinst med den nye aktie. Analytiker John Stihøj fra Aktieinfo vurderer, at man skal tro på, at selskabets fremtidsplaner vil realiseres.

”Den er til den dyre side, så investorerne køber ind i troen på et væksteventyr. Det er jo ambitiøst, at de vil fordoble indtjeningen før skat. Det er ikke usandsynligt, jo større selskabet bliver, jo flere stordriftsfordele og jo større indtjening får det," siger han til Børsen og pointerer samtidigt, at de nuværende Netcompany-ejere hiver en stor gevinst hjem med ved børsnoteringen.

"Selskabet begrunder noteringen med styrket renommé og adgang til kapitalmarkedet, det kan sagtens betyde, at ledelsen udsteder nye aktier, hvis der skal foretages opkøb. Den risiko skal investorerne også tænke på," slutter han og vurderer, at Netcompany bør kunne ramme et niveau mellem 275 og 300 kroner i 2021 – vel at mærke kun hvis alt flasker sig for selskabet.

Debutprisen for Netcompanys aktie vil lande mellem 135 og 165 kroner ved børsnoteringen.

Det 18 år gamle selskabs kundegrundlag er i dag fordelt ligeligt mellem offentlige og private kunder.

Læs også: Netcompany kan blive Danmarks nye folkeaktie - derfor vil danskerne flokkes om selskabet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job