Nye TDC-ejere kan blive tvunget til at investere milliarder af kroner

TDC nye ejere kan blive tvunget til at investere milliarder af kroner for at følge med i 5G-kapløbet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s nye ejere i konsortiet DK Telekommunikatin kan blive tvunget til at investere milliarder af kroner i udrulningen af 5G, skriver Finans.

Ifølge avisen kan selskabets indtjening komme under voldsomt pres - ikke mindst fordi DK Telekommunikation tidligere har meddelt, at TDC under det nye ejerskab skal udrulle fibernet i stor stil.

“5G kræver meget store investeringer i nye frekvenser, teknologi og telemaster. Vi snakker mange milliarder, fordi de skal købe flere frekvenser og bygge langt flere antenner. Det virker urealistisk, at TDC-ejerne også vil udrulle kostbart fibernet i stor stil. Det vil i hvert fald gå ud over TDC's afkast,” siger Michael Jensen fra konsulenthuset Netplan til avisen.

TDC’s topchef, Pernille Erenbjerg, har opsagt sin stilling og selskabet har for tiden heller ingen bestyrelsesformand, så selskabet har for tiden ingen klar kurs.

Det kan du læse mere om her: TDC på jagt efter ny bestyrelsesformand med 'stærk dansk profil' - udnævner englænder som midlertidig formand

Til efteråret åbner staten for en ny frekvensauktion. De tidligere auktioner har indbragt staten milliarder af kroner, og det ventes, at 5G-auktionerne til efteråret kommer til at indbringe store beløb.

Dernæst venter der store teknologiinvesteringer for teleselskaberne.

Læs også:

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS