Nyt gigant-datacenter kan være på vej til Danmark: Stor aktivitet på grund ved Esbjerg

Esbjerg Kommune har modtaget en ansøgning om at opføre et nyt datacenter, der kan blive ligeså stort som Apples datacenter ved Viborg. De lokale grundejere har fået mundkurv på, men et udenlandsk selskab menes at stå bag planerne.

Artikel top billede

Det kommende datacenter ved Esbjerg kan blive ligeså stort som Apples datacenter ved Viborg, der ses på billedet her.

Et nyt gigantisk datacenter på 250.000 kvadratmeter er undervejs i Esbjerg Kommune, og hvis alt går efter planen, vil det første spadestik blive taget allerede til næste år.

Det fremgår af en helt ny miljøvurdering, som ingeniørhuset Cowi har udarbejdet for Esbjerg Kommune.

I miljøvurderingen står der, at ”Esbjerg Kommune har modtaget en ansøgning om at opføre et datacenter, der kan medvirke til at imødekomme et stigende behov for bearbejdning og lagring af store datamængder.”

Det vides ikke hvilket firma, der står bag ansøgningen om at opføre datacenteret.

Men det er typisk nogle af verdens største tech-virksomheder, der står bag datacentre af denne størrelse, der normalt går under betegnelsen hyper scale-datacentre.

Læs også:Datacenter-organisation: Klare signaler om, at der kommer endnu flere kæmpedata-centre til Danmark

Grund på 250 hektar

Af miljøvurderingen fremgår det, at kommunen har afsat et 250 hektar stort område mellem Esbjerg og landsbyen Andrup til opførelsen af et datacenter med op til 250.000 kvadratmeter bebyggelse.

De 200.000 kvadratmeter er afsat til datahaller, mens de resterende 50.000 kvadratmeter ifølge miljøvurderingen skal rumme administrations-, logistik- og servicebygninger, nødstrømsanlæg samt en eller flere højspændingsstationer

Til sammenligning ventes det, at Apples datacenter i Viborg ligeledes vil få en størrelse på 250.000 kvadratmeter, når det er fuldt udbygget, mens Facebooks datacenter i Odense vil få en størrelse på 184.000 kvadratmeter, når det står fuldt udbygget.

Læs også: Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Grundejere har fået mundkurv på

De lokale og regionale medier har også været på sporet af historien, og i sidste måned kunne den lokale avis JV rapportere, at køberen af grunden angiveligt er et udenlandsk selskab, der opkøber grunden via et stråselskab.

Ifølge avisen er der i øjeblikket heftig aktivitet på grundene, hvor teknikere er i fuld gang med at udføre opmåling og jordbundsprøver.

Avisen har været i kontakt med adskillige lodsejere i området, der alle har været til et hemmeligt møde og fået mundkurv på.

Men ifølge avisen er aftalen om opkøbet af grundene indgået ved udgangen af maj og med overtagelse ved årsskiftet.

Læs også: Så sårbart er det: Google og Facebooks nye Havfrue-søkabel til Danmark er tyndere end en dåsesodavand

Nyt kabel kan gøre Esbjerg til internetknudepunkt

Placeringen i forhold til el-nettet har haft afgørende betydning for placeringen af de danske datacentre, og det er også tilfældet i Esbjerg.

I miljøvurderingen oplyses det, at området omkring Andrup har en optimal placering i forhold til el-nettet, dataforbindelser og adgang til den nærliggende Esbjerg-motorvej.

Derudover kan det også have haft indflydelse på placeringen af datacentreret, at Facebook, Google og virksomheden Aqua Comms i disse dage er i gang med at anlægge et gigantisk fiber-optisk søkabel, der til næste år vil blive trukket i land i Endrup ved Esbjerg.

Eksperter har tidligere vurderet, at det nye søkabel kan gøre Esbjerg til en nordisk internet-trafik-hub.

Ved du noget? Skriv til jwi@cw.dk

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos