Nye afslørende dokumenter: Spotify kan være på vej med musik-afspiller

Spotify kan være på vej med et stykke hardware, der gør det nemmere at streame musik fra bilen.

Artikel top billede

Photo by Lastly Creative on Unsplash (Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Spotify er netop blevet registreret hos den amerikanske telemyndighed FCC, og det er en stærk indikator på, at den svensk-stiftede musiktjeneste er på vej med et stykke hardware.

Det skriver det amerikanske musik- og kulturmagasin Variety.

Ifølge Variety har Spotify fået en såkaldt 2AP3D-tilladelse, der giver virksomheden tilladelse til at sælge enheder med trådløse netværks-forbindelser på det amerikanske marked.

Spotify har afvist at kommentere på rygterne, men Varity påpeger, at streamingtjenesten gennem længere tid har rekrutteret harware-folk.

Læs også: Spotify pludselig 161 milliarder kroner værd efter børsnotering - nu skal det notorisk underskudsramte firma til at tjene penge

Rygter om streaming-enhed til biler

Derudover lækkede Spotify– tilsyneladende ved et uheld – sidste år billeder af en helt ny type musik-enhed til biler.

Enheden giver mulighed for at ejere af biler, der ikke er udstyret med de nyeste in-car-systemer, kan streame og interagere med Spotify via en lille skærm på enhedens front, og derudover vil enheden muligvis også være udstyret med stemmestyring.

Spotify er langt fra den eneste software-virksomhed, der i disse år kaster sig ud i at lave sin egen musik-relaterede hardware.

Eksempelvis laver Amazon, Apple og Google allerede sine egne stemmestyrede højttalere, mens Apple også laver høretelefoner.

Læs også:
Søren fik en god ide og overhalede Spotify inden om: Her er historien om skabelsen af verdens måske første gratis musiktjeneste - som var dansk

TDC Play kunne være blevet Danmarks helt store it-succes, men det enorme potentiale forblev uforløst

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job