Endnu en svipser fra Facebook: 14 millioner konti blottet på grund af teknisk fejl

Hos de berørte brugere, er opslag tænkt til nære venner blevet lagt op til offentlig beskuelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Efter en tid med skandaler, er Facebook nu ramt af flere uheldigheder. En fejl i Facebook-system har igennem maj måned forårsaget, at op mod 14 millioner brugere har fået opslag delt, selvom det ikke var hensigten.

Facebook-opslag som dengang var tænkt til venner eller nære venner, blev på grund af fejlen i stedet lagt op som offentlige opslag – til offentlig beskuelse.

Fejlen opstod i perioden mellem den 18. og 22. maj i år, det var dog først fra den 27. maj at Facebook begyndte at orientere brugerne om det potentielle issue.

”Vi har opdaget en bug der gjorde, at brugere opslag automatisk blev foreslået som offentlige opslag når brugere skabte deres opslag. Vi har rettet problemet og fra i dag af, orienterer vi alle de berørte brugere og råder dem til at gennemgå deres historik.” skriver Facebooks privacy-chef Erin Egan til netmediet Techcrunch, mens hun samtidig pointerer, at tidligere opslag ikke er berørte.

Facebook lever fortsat i efterdøningerne fra forårets Cambridge Analytica skandale, hvor over 80 millioner Facebook-brugeres data er blevet misbrugt til blandt andre politisk formål.

Læs også: Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S