Googles Street View-biler er netop nu på gaden i Danmark – denne gang indsamler de også data om den luft du indånder

Googles Street View-biler skal indsamle miljødata, der skal danne grundlag for en helt ny Google Maps-tjeneste. Danmark er indtil videre det første land udenfor USA, hvor de nye data bliver indsamlet

Artikel top billede

Google sender løbende sine såkaldte street-view biler rundt på de danske gader og stræder, hvor de giver dig mulighed for at se, hvordan et givent sted ser ud.

Men når bilerne i fremtiden kører rundt i København vil de nu også indsamle data om luftkvaliteten i hovedstaden.

Det skriver TV2's regionalstation i hovedstaden TV2 Lorry.

Google oplyser, at Street View bilerne fra maj til oktober i år vil være at finde på vejene i København og resten af Sjælland.

I dag måler Googles biler allerede luftkvaliteten i en række amerikanske storbyer, men København bliver ifølge TV2-station den første storby udenfor USA, hvor Google foretager denne type målinger.

Læs også: Google StreetView-billeder af vores biler kan afsløre vores politiske standpunkter

Vil udrulle det globalt

I første omgang bliver de indsamlede data delt med Københavns Kommune og udvalgte forskningsinstitutioner, men Google ønsker på længere sigt at gøre informationerne offentligt tilgængelige, så trafikanter kan planlægge deres ruter efter mængden af luftforureningen.

Ifølge TV2 Lorry er det således også Googles langsigtede ambition, at Google Maps skal indeholde data om luftkvaliteten i byer over hele verdenen.

Google introducerede Google Street View i Danmark i 2009, og efterfølgende har Google kontinuerligt affotograferet danske veje, cykelstier og sågar de københavnske kanaler.

Derudover var Google tilbage i 2010 involveret i en mindre skandale, da det kom frem, at Street View bilerne også var udstyret med wifi-sniffere, der gjorde at bilerne havde indsamlet 600 gigabyte data fra ukrypterede wifi-netværk i 30 forskellige lande – herunder også i Danmark.

Læs også: Google: Ja, vi har også høstet WiFi-data i Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos