Falck sparkede kendt CIO ud i december: Her er afløseren

Falck har efter et halvt års søgen fundet afløseren for Torben Ruberg. Selskabets nye CIO kommer fra Widex, men har flere tunge CIO-poster på CV'et.

Artikel top billede

Foto: Falck

Falck valgte i december 2017 at skille sig med Torben Ruberg, der har været i virksomheden siden 2000 og været CIO siden 2004.

Det kan du læse mere om her: Falcks mangeårige CIO stopper: "Jeg forlader min stilling inden for en uges tid"

Et halvt år senere har Falck nu fundet Torben Rubergs afløser.

1. juli overtager Bo Bendsen, der kommer fra en stilling som CIO hos høreappratsproducenten Widex, posten som Falcks nye CIO.

Det bekræfter Falck.

"Jeg kommer til Falck i en spændende tid i virksomhedens historie. IT kommer til spille en vigtig rolle, når Falck skal integreres til én samlet virksomhed, og vi skal stille digitale platforme til rådighed for at støtte det høje serviceniveau, som Falcks kunder og partnere forventer af en global spiller. Jeg glæder mig til at blive en del af teamet hos Falck og til at lede virksomhedens IT-transformation," siger Bo Bendsen i en meddelelse fra Falck.

Udover stillingen som CIO hos Widex, har Bo Bendsen også arbejdet som CIO hos Leo Pharma og Københavns Universitet.

Derudover har han også direktøstillinger hos Novo og NNIT bag sig.

Afløser Årets CIO fra 2015

Og det bliver et par store sko, som Bo Bendsen skal fylde ud.

Torben Ruberg blev i 2015 kåret som Årets CIO af Computerworld.

Læs mere om det her: Her er Danmarks bedste CIO - han er Årets CIO 2015

"Bo har stor erfaring med at lede globale it-transformationer i store danske organisationer. Falck er startet på rejsen med at tilpasse sin it-struktur til at være en global organisation og blive klar til at møde fremtidens forretningskrav, og jeg ser frem til at arbejde med Bo, når vi fortsætter denne rejse," lyder det i en meddelelse fra Falck Groups finansdirektør, Tor Magne Lønnum.

I marts 2017 ansatte Falck en ny administrerende direktør i Jakob Riis, og han ønskede altså ikke at have Torben Ruberg med særligt længe.

"Jeg forlader min stilling inden for en uges tid, og det er ikke helt frivilligt," sagde Torben Ruberg til Computerworld i december, inden han fortsatte:

"Ledelsen i Falck er skiftet inden for det seneste år, og der er tegnet en ny strategi. I implementeringen af den strategi ønsker ledelsen at få nye øjne på it-understøttelsen."

De nye øjne er nu fundet hos Bo Bendsen.

Torben Ruberg har sidenhen fået nyt job som CIO hos Maersk Tankers.

Det kan du læse mere om her: Mindre end seks måneder efter sit exit fra Falck: Tidligere Årets CIO lander topjob

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,