Falck sparkede kendt CIO ud i december: Her er afløseren

Falck har efter et halvt års søgen fundet afløseren for Torben Ruberg. Selskabets nye CIO kommer fra Widex, men har flere tunge CIO-poster på CV'et.

Artikel top billede

Foto: Falck

Falck valgte i december 2017 at skille sig med Torben Ruberg, der har været i virksomheden siden 2000 og været CIO siden 2004.

Det kan du læse mere om her: Falcks mangeårige CIO stopper: "Jeg forlader min stilling inden for en uges tid"

Et halvt år senere har Falck nu fundet Torben Rubergs afløser.

1. juli overtager Bo Bendsen, der kommer fra en stilling som CIO hos høreappratsproducenten Widex, posten som Falcks nye CIO.

Det bekræfter Falck.

"Jeg kommer til Falck i en spændende tid i virksomhedens historie. IT kommer til spille en vigtig rolle, når Falck skal integreres til én samlet virksomhed, og vi skal stille digitale platforme til rådighed for at støtte det høje serviceniveau, som Falcks kunder og partnere forventer af en global spiller. Jeg glæder mig til at blive en del af teamet hos Falck og til at lede virksomhedens IT-transformation," siger Bo Bendsen i en meddelelse fra Falck.

Udover stillingen som CIO hos Widex, har Bo Bendsen også arbejdet som CIO hos Leo Pharma og Københavns Universitet.

Derudover har han også direktøstillinger hos Novo og NNIT bag sig.

Afløser Årets CIO fra 2015

Og det bliver et par store sko, som Bo Bendsen skal fylde ud.

Torben Ruberg blev i 2015 kåret som Årets CIO af Computerworld.

Læs mere om det her: Her er Danmarks bedste CIO - han er Årets CIO 2015

"Bo har stor erfaring med at lede globale it-transformationer i store danske organisationer. Falck er startet på rejsen med at tilpasse sin it-struktur til at være en global organisation og blive klar til at møde fremtidens forretningskrav, og jeg ser frem til at arbejde med Bo, når vi fortsætter denne rejse," lyder det i en meddelelse fra Falck Groups finansdirektør, Tor Magne Lønnum.

I marts 2017 ansatte Falck en ny administrerende direktør i Jakob Riis, og han ønskede altså ikke at have Torben Ruberg med særligt længe.

"Jeg forlader min stilling inden for en uges tid, og det er ikke helt frivilligt," sagde Torben Ruberg til Computerworld i december, inden han fortsatte:

"Ledelsen i Falck er skiftet inden for det seneste år, og der er tegnet en ny strategi. I implementeringen af den strategi ønsker ledelsen at få nye øjne på it-understøttelsen."

De nye øjne er nu fundet hos Bo Bendsen.

Torben Ruberg har sidenhen fået nyt job som CIO hos Maersk Tankers.

Det kan du læse mere om her: Mindre end seks måneder efter sit exit fra Falck: Tidligere Årets CIO lander topjob

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job