Falck sparkede kendt CIO ud i december: Her er afløseren

Falck har efter et halvt års søgen fundet afløseren for Torben Ruberg. Selskabets nye CIO kommer fra Widex, men har flere tunge CIO-poster på CV'et.

Artikel top billede

Foto: Falck

Falck valgte i december 2017 at skille sig med Torben Ruberg, der har været i virksomheden siden 2000 og været CIO siden 2004.

Det kan du læse mere om her: Falcks mangeårige CIO stopper: "Jeg forlader min stilling inden for en uges tid"

Et halvt år senere har Falck nu fundet Torben Rubergs afløser.

1. juli overtager Bo Bendsen, der kommer fra en stilling som CIO hos høreappratsproducenten Widex, posten som Falcks nye CIO.

Det bekræfter Falck.

"Jeg kommer til Falck i en spændende tid i virksomhedens historie. IT kommer til spille en vigtig rolle, når Falck skal integreres til én samlet virksomhed, og vi skal stille digitale platforme til rådighed for at støtte det høje serviceniveau, som Falcks kunder og partnere forventer af en global spiller. Jeg glæder mig til at blive en del af teamet hos Falck og til at lede virksomhedens IT-transformation," siger Bo Bendsen i en meddelelse fra Falck.

Udover stillingen som CIO hos Widex, har Bo Bendsen også arbejdet som CIO hos Leo Pharma og Københavns Universitet.

Derudover har han også direktøstillinger hos Novo og NNIT bag sig.

Afløser Årets CIO fra 2015

Og det bliver et par store sko, som Bo Bendsen skal fylde ud.

Torben Ruberg blev i 2015 kåret som Årets CIO af Computerworld.

Læs mere om det her: Her er Danmarks bedste CIO - han er Årets CIO 2015

"Bo har stor erfaring med at lede globale it-transformationer i store danske organisationer. Falck er startet på rejsen med at tilpasse sin it-struktur til at være en global organisation og blive klar til at møde fremtidens forretningskrav, og jeg ser frem til at arbejde med Bo, når vi fortsætter denne rejse," lyder det i en meddelelse fra Falck Groups finansdirektør, Tor Magne Lønnum.

I marts 2017 ansatte Falck en ny administrerende direktør i Jakob Riis, og han ønskede altså ikke at have Torben Ruberg med særligt længe.

"Jeg forlader min stilling inden for en uges tid, og det er ikke helt frivilligt," sagde Torben Ruberg til Computerworld i december, inden han fortsatte:

"Ledelsen i Falck er skiftet inden for det seneste år, og der er tegnet en ny strategi. I implementeringen af den strategi ønsker ledelsen at få nye øjne på it-understøttelsen."

De nye øjne er nu fundet hos Bo Bendsen.

Torben Ruberg har sidenhen fået nyt job som CIO hos Maersk Tankers.

Det kan du læse mere om her: Mindre end seks måneder efter sit exit fra Falck: Tidligere Årets CIO lander topjob

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S