HCL Technologies skal forenkle hele Falcks it-infrastruktur

HCL Technologies skal forandre it-infrastukturen hos Falck. "Vi valgte HCL takket være deres dybe erfaring med store forandringsprojekter, hvor it spiller en afgørende rolle, både i Norden og i resten af verden," lyder det fra Falck.

Artikel top billede

Der er gang i butikken - i hvert fald når det gælder it - hos Falck.

Falck har netop melidt, at Bo Bendsen, der kommer fra en stilling som CIO hos høreappratsproducenten Widex, overtager posten som Falcks nye CIO fra 1. juli.

Det kan du læse mere om her: Falck sparkede kendt CIO ud i december: Her er afløseren

Nu meddeler virksomheden så, at man har indgået en aftale med den indiske it-leverandør HCL Technologies, der skal understøtte Falcks forretningsudvikling ved at "konsolidere, forenkle og standardisere Falcks it-infrastruktur" til selskabets 37.000 medarbejdere fordelt på 35 forskellige lande.

"Vores it-infrastruktur er helt afgørende for vores forretning. Den er grundlaget for de applikationer og processer, som gør det muligt for vores teams at hjælpe folk, der har brug for lægehjælp hurtigt," siger Poul Erbo Mortensen, executive vice president og COO i Falck, i en meddelse, der fortsætter:

"Vi valgte HCL takket være deres dybe erfaring med store forandringsprojekter, hvor it spiller en afgørende rolle, både i Norden og i resten af verden."

Nyt center i Gøteborg

Den nye leverancemodel vil skabe en højere grad af automatisering og transparans i forhold til omkostninger, bedre produktivitet samt øget kontrol.

De leverancecentre, som Falck skal benytte, omfatter et nyt center i Gøteborg, Sverige samt lokationer i USA og Sydamerika.

"Vi ser frem til samarbejdet og til at skabe værdi for Falck ved at konsolidere og effektivisere deres it-infrastruktur. HCL’s globale leverancemodel hjælper Falck med at udvikle virksomheden og dets it-miljø, så det kan imødekomme de hurtige ændringer, der finder sted i markedet," lyder det i meddelelsen fra Pankaj Tagra, der bærer titlen EVP, Nordic & DACH business head hos HCL Technologies.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect