Google angriber Amazon og Alibaba: Skyder milliarder i kinesisk handelsplatform

Google skyder stort milliardbeløb i den kinesiske handelsplatform JD.com. Planen er, at platformen skal udvide sin tilstedeværelse på tre kontinenter.

Artikel top billede

Google har investeret 550 millioner dollar, svarende til mere end 3,5 milliarder kroner, i den kinesiske handelsplatform JD.com.

Det skriver Reuters.

Dermed går teknologiganten direkte i kødet på digitale handelsplatforme som Alibaba og Amazon på det asiatiske marked.

På trods af det eksorbitant høje beløb kommer vil Google kun komme til at eje under en procent af virksomheden.

Pengene skal bruges til at udvide kendskabet til platformen

Pengene skal bruges til at udvide JD.coms kundebase i Kina og Sydøstasien samt etablere handelsplatformen bedre i Europa og på det amerikanske marked.

Derudover vil JD.coms produkter blive promoveret via Googles handelstjenester.

"Dette partnerskab med Google vil åbne en bred vifte af muligheder for at tilbyde en overlegen handelsoplevelse til forbrugere over hele verden," lyder det i en meddelelse i forbindelse med aftalen fra Jianwen Lio, der er chief strategy officer hos JD.com.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job