Store problemer for IBM-projekt i Forsvaret: Løbsk millionregning og fire års forsinkelse

Et it-projektet i Forsvarsministeriet er ramt af store forsinkelser og ender nu med at blive langt dyrere end planlagt.

Artikel top billede

Dobbelt så dyrt og fire års forsinkelse. Det er status på it-projektet Tidsstyring i Forsvarsministeriet, som IBM er leverandør af.

Det skriver it-mediet Version2 med henvisning til et aktstykke i Folketinget, hvor der er blevet givet en ekstrabevilling på 50 millioner kroner til projektet.

It-projektet skal ifølge Folketingets aktstykke bruges til planlægning af arbejdstiden for de 24.000 ansatte i Forsvaret, og blandt ande give bedre overblik over ferie, sikre bedre personaleplanlægning og gøre det lettere at indarbejde nye arbejdstidsaftaler.

Store budget-forhøjelser

Projektet havde oprindeligt et budget på 39,7 millioner kroner i 2014, men det beløb er nu forhøjet til 102,8 millioner kroner.

En af årsagerne til forsinkelsen er ifølge Version2, at det har været problematisk at implementere de ofte ganske komplekse arbejdstidsregler.

Det nye system skal ifølge Version2 erstatte det eksisterende system, der er et ad-hoc-udviklet hybridsystem mellem SAP og AV3.

Som Computerworld tidligere har beskrevet er Tidsstyring et af i alt fire statslige it-projekter, som Statens IT-råd i foråret løftede pegefingeren overfor og tildelte det såkaldte "røde lys".

Det røde lys er Statens IT-råds mest alvorlige advarsel til projekter, hvor der er tegn på, at der er behov for særlig ‘ledelsesmæssig opmærksomhed."

Læs også: Løftet pegefinger til fire statslige it-projekter

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS