Store problemer for IBM-projekt i Forsvaret: Løbsk millionregning og fire års forsinkelse

Et it-projektet i Forsvarsministeriet er ramt af store forsinkelser og ender nu med at blive langt dyrere end planlagt.

Artikel top billede

Dobbelt så dyrt og fire års forsinkelse. Det er status på it-projektet Tidsstyring i Forsvarsministeriet, som IBM er leverandør af.

Det skriver it-mediet Version2 med henvisning til et aktstykke i Folketinget, hvor der er blevet givet en ekstrabevilling på 50 millioner kroner til projektet.

It-projektet skal ifølge Folketingets aktstykke bruges til planlægning af arbejdstiden for de 24.000 ansatte i Forsvaret, og blandt ande give bedre overblik over ferie, sikre bedre personaleplanlægning og gøre det lettere at indarbejde nye arbejdstidsaftaler.

Store budget-forhøjelser

Projektet havde oprindeligt et budget på 39,7 millioner kroner i 2014, men det beløb er nu forhøjet til 102,8 millioner kroner.

En af årsagerne til forsinkelsen er ifølge Version2, at det har været problematisk at implementere de ofte ganske komplekse arbejdstidsregler.

Det nye system skal ifølge Version2 erstatte det eksisterende system, der er et ad-hoc-udviklet hybridsystem mellem SAP og AV3.

Som Computerworld tidligere har beskrevet er Tidsstyring et af i alt fire statslige it-projekter, som Statens IT-råd i foråret løftede pegefingeren overfor og tildelte det såkaldte "røde lys".

Det røde lys er Statens IT-råds mest alvorlige advarsel til projekter, hvor der er tegn på, at der er behov for særlig ‘ledelsesmæssig opmærksomhed."

Læs også: Løftet pegefinger til fire statslige it-projekter

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S