Store problemer for IBM-projekt i Forsvaret: Løbsk millionregning og fire års forsinkelse

Et it-projektet i Forsvarsministeriet er ramt af store forsinkelser og ender nu med at blive langt dyrere end planlagt.

Artikel top billede

Dobbelt så dyrt og fire års forsinkelse. Det er status på it-projektet Tidsstyring i Forsvarsministeriet, som IBM er leverandør af.

Det skriver it-mediet Version2 med henvisning til et aktstykke i Folketinget, hvor der er blevet givet en ekstrabevilling på 50 millioner kroner til projektet.

It-projektet skal ifølge Folketingets aktstykke bruges til planlægning af arbejdstiden for de 24.000 ansatte i Forsvaret, og blandt ande give bedre overblik over ferie, sikre bedre personaleplanlægning og gøre det lettere at indarbejde nye arbejdstidsaftaler.

Store budget-forhøjelser

Projektet havde oprindeligt et budget på 39,7 millioner kroner i 2014, men det beløb er nu forhøjet til 102,8 millioner kroner.

En af årsagerne til forsinkelsen er ifølge Version2, at det har været problematisk at implementere de ofte ganske komplekse arbejdstidsregler.

Det nye system skal ifølge Version2 erstatte det eksisterende system, der er et ad-hoc-udviklet hybridsystem mellem SAP og AV3.

Som Computerworld tidligere har beskrevet er Tidsstyring et af i alt fire statslige it-projekter, som Statens IT-råd i foråret løftede pegefingeren overfor og tildelte det såkaldte "røde lys".

Det røde lys er Statens IT-råds mest alvorlige advarsel til projekter, hvor der er tegn på, at der er behov for særlig ‘ledelsesmæssig opmærksomhed."

Læs også: Løftet pegefinger til fire statslige it-projekter

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S