Nets køber polsk firma for mere end en halv milliard kroner

Knap to uger efter købet af tyske Concardis køber den danske betalingskæmpe Nets polske DotPay/eCard for 543 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske betalingskæmpe Nets køber det polske e-betalingsfirma DotPay/eCard for 73 millioner euro - omkring 543 millioner kroner.

Købet kommer kun et par uger efter, at Nets meddelte, at selskabet fusionerer med den tyske konkurrent Concardis Group og dermed bliver en af de største af deres art på det europæiske marked.

Det kan du læse mere om her: Nets fusionerer med tysk konkurrent i kæmpe-fusion: "Vi ønsker at ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri”.

Det polske firma har omkring 100 medarbejdere og forventer ifølge Nets at runde en omsætning på 18 millioner euro i år.

For Nets er hensigten klar.

“Med dette opkøb får Nets bedre adgang til det sjette største land i EU målt på indbyggere, der har en økonomi i vækst, og samtidig oplever en solid vækst inden for e-handel. I Polen er der, som i Tyskland, et stort potentiale for at øge andelen af digitale betalinger godt hjulpet på vej af statslige initiativer for at styrke kontantfrihed,” lyder det fra Nets i denne meddelelse.

Her peger Nets-direktør Bo Nilsson på, at Nets ‘vil styrke’ det polske selskab gennem både investeringer og ‘potentielt gennem yderligere konsolidering.’

Nets har fornylig meddelt, at selskabet ønsker at ekspandere og at det vil ‘være med til at forme den europæiske betalingsindustri.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo