Nets køber polsk firma for mere end en halv milliard kroner

Knap to uger efter købet af tyske Concardis køber den danske betalingskæmpe Nets polske DotPay/eCard for 543 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske betalingskæmpe Nets køber det polske e-betalingsfirma DotPay/eCard for 73 millioner euro - omkring 543 millioner kroner.

Købet kommer kun et par uger efter, at Nets meddelte, at selskabet fusionerer med den tyske konkurrent Concardis Group og dermed bliver en af de største af deres art på det europæiske marked.

Det kan du læse mere om her: Nets fusionerer med tysk konkurrent i kæmpe-fusion: "Vi ønsker at ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri”.

Det polske firma har omkring 100 medarbejdere og forventer ifølge Nets at runde en omsætning på 18 millioner euro i år.

For Nets er hensigten klar.

“Med dette opkøb får Nets bedre adgang til det sjette største land i EU målt på indbyggere, der har en økonomi i vækst, og samtidig oplever en solid vækst inden for e-handel. I Polen er der, som i Tyskland, et stort potentiale for at øge andelen af digitale betalinger godt hjulpet på vej af statslige initiativer for at styrke kontantfrihed,” lyder det fra Nets i denne meddelelse.

Her peger Nets-direktør Bo Nilsson på, at Nets ‘vil styrke’ det polske selskab gennem både investeringer og ‘potentielt gennem yderligere konsolidering.’

Nets har fornylig meddelt, at selskabet ønsker at ekspandere og at det vil ‘være med til at forme den europæiske betalingsindustri.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S