KMD's farvel til tryghedsaftaler kan få store konsekvenser: "Det er klart mere interessant at opsige sådan en aftale, hvis man forventer, at der kommer afskedigelser i den nærmeste fremtid"

Interview: KMD har opsagt to tryghedsaftaler med selskabets medarbejdere, og det er ganske atypisk, mener arbejdsmarkedsforsker Bent Greve. "Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke tager de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt," siger han.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor opsigelsen af tryghedsaftalerne tyder på, at den forventede fyringsrunde skal gennemføres så billigt som muligt, ifølge professor Bent Greve
  • Få forklaringen på hvorfor Bent Greve mener, at tryghedsaftaler kan være en konkurrencefordel
684
3:30 min
"Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt."

Sådan lyder vurderingen fra Bent Greve, arbejdsmarkedsforsker og professor ved Roskilde Universitet.

Meldingen kommer som en reaktion på, at KMD kort før indgåelsen af en stor millardstor aftale med IBM, der samtidig overflytter 300 ansatte, har opsagt såkaldte tryghedsaftaler for en del af medarbejderne.

Det kan du læse mere om her: KMD opsagde tryghedsaftaler med medarbejderne få måneder før 300 medarbejdere blev outsourcet til IBM

Aftalerne ville sikre medarbejderne en særlig godtgørelse, hvis de blev fyret for såkaldt "overtallighed" i forbindelse med virksomhedsoverdragelsen.

Ifølge Bent Greve er KMD’s ageren

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S