KMD's farvel til tryghedsaftaler kan få store konsekvenser: "Det er klart mere interessant at opsige sådan en aftale, hvis man forventer, at der kommer afskedigelser i den nærmeste fremtid"

Interview: KMD har opsagt to tryghedsaftaler med selskabets medarbejdere, og det er ganske atypisk, mener arbejdsmarkedsforsker Bent Greve. "Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke tager de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt," siger han.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor opsigelsen af tryghedsaftalerne tyder på, at den forventede fyringsrunde skal gennemføres så billigt som muligt, ifølge professor Bent Greve
  • Få forklaringen på hvorfor Bent Greve mener, at tryghedsaftaler kan være en konkurrencefordel
684
3:30 min
"Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt."

Sådan lyder vurderingen fra Bent Greve, arbejdsmarkedsforsker og professor ved Roskilde Universitet.

Meldingen kommer som en reaktion på, at KMD kort før indgåelsen af en stor millardstor aftale med IBM, der samtidig overflytter 300 ansatte, har opsagt såkaldte tryghedsaftaler for en del af medarbejderne.

Det kan du læse mere om her: KMD opsagde tryghedsaftaler med medarbejderne få måneder før 300 medarbejdere blev outsourcet til IBM

Aftalerne ville sikre medarbejderne en særlig godtgørelse, hvis de blev fyret for såkaldt "overtallighed" i forbindelse med virksomhedsoverdragelsen.

Ifølge Bent Greve er KMD’s ageren

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse