KMD's farvel til tryghedsaftaler kan få store konsekvenser: "Det er klart mere interessant at opsige sådan en aftale, hvis man forventer, at der kommer afskedigelser i den nærmeste fremtid"

Interview: KMD har opsagt to tryghedsaftaler med selskabets medarbejdere, og det er ganske atypisk, mener arbejdsmarkedsforsker Bent Greve. "Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke tager de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt," siger han.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor opsigelsen af tryghedsaftalerne tyder på, at den forventede fyringsrunde skal gennemføres så billigt som muligt, ifølge professor Bent Greve
  • Få forklaringen på hvorfor Bent Greve mener, at tryghedsaftaler kan være en konkurrencefordel
684
3:30 min
"Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt."

Sådan lyder vurderingen fra Bent Greve, arbejdsmarkedsforsker og professor ved Roskilde Universitet.

Meldingen kommer som en reaktion på, at KMD kort før indgåelsen af en stor millardstor aftale med IBM, der samtidig overflytter 300 ansatte, har opsagt såkaldte tryghedsaftaler for en del af medarbejderne.

Det kan du læse mere om her: KMD opsagde tryghedsaftaler med medarbejderne få måneder før 300 medarbejdere blev outsourcet til IBM

Aftalerne ville sikre medarbejderne en særlig godtgørelse, hvis de blev fyret for såkaldt "overtallighed" i forbindelse med virksomhedsoverdragelsen.

Ifølge Bent Greve er KMD’s ageren

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura