HPE’s nye topchef: Vil investere 26 milliarder kroner i HPE’s nye fokusområde

HPE’s nye topchef, Antonio Nero, sætter kursen for HPE, som over de næste fire år skal investere 26 milliarder kroner i selskabets nye fokusområde.

Artikel top billede

HPE vil over de kommende fire år investere fire milliarder dollar - omkring 26 milliarder kroner - i udviklingen af såkaldte edge-systemer.

Sådan lyder det fra selskabets nye topchef, Antonio Nero, der overtog topposten i februar, efter den mangeårige HP-topchef, Meg Whitman, fratrådte i november.

Det kan du læse mere om her: HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Ifølge den nye direktør er det HPE’s klare mål at blive verdens førende leverandør af end-to-end infrastruktur-løsninger, og det er i dette lys, at man skal se den store investering.

Pengene skal bruges på udviklingen af nye løsninger inden for ‘intelligent edge,’ som er betegnelsen for IoT-løsninger i første linie - altså avancerede it-løsninger og produkter i produktionshaller, byer, biler, huse, marker, bygninger og lignende, hvor de indsamler og eventuelt håndterer og behandler data, inden de sendes videre til cloud’en.

Der er enorme muligheder i edge computing for mange virksomheder, som for tiden så småt er i gang med at decentralisere deres data-indsamling og -behandling i takt med, at informationsmængderne stiger, lyder det fra den nye HPE-chef.

“Edgen er stedet, hvor det meste data bliver skabt. Vi lever i en tid, hvor data findes alle steder. Det vil samme vil ske for clouden,” siger han ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

“Vi tror, at virksomhederne i fremtiden vil blive ‘edge-centric’ og baseret på data og cloud. Denne kommende revolution vil kræve en edge-to-cloud-arkitektur,” siger han.

De 26 milliarder kroner skal investeres i produktudvikling indenfor områder som connectivity, sikkerhed, automatisering og kunstig intelligens.

Analysehuset IDC peger ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau på, at ‘edge computing’ er i fuld vækst.

“Vi kan ikke processere data hurtigt nok, når vi skal flytte den rundt via internettet,” siger IDC-analytiker Crawford Del Prete.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil