HPE’s nye topchef: Vil investere 26 milliarder kroner i HPE’s nye fokusområde

HPE’s nye topchef, Antonio Nero, sætter kursen for HPE, som over de næste fire år skal investere 26 milliarder kroner i selskabets nye fokusområde.

Artikel top billede

HPE vil over de kommende fire år investere fire milliarder dollar - omkring 26 milliarder kroner - i udviklingen af såkaldte edge-systemer.

Sådan lyder det fra selskabets nye topchef, Antonio Nero, der overtog topposten i februar, efter den mangeårige HP-topchef, Meg Whitman, fratrådte i november.

Det kan du læse mere om her: HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Ifølge den nye direktør er det HPE’s klare mål at blive verdens førende leverandør af end-to-end infrastruktur-løsninger, og det er i dette lys, at man skal se den store investering.

Pengene skal bruges på udviklingen af nye løsninger inden for ‘intelligent edge,’ som er betegnelsen for IoT-løsninger i første linie - altså avancerede it-løsninger og produkter i produktionshaller, byer, biler, huse, marker, bygninger og lignende, hvor de indsamler og eventuelt håndterer og behandler data, inden de sendes videre til cloud’en.

Der er enorme muligheder i edge computing for mange virksomheder, som for tiden så småt er i gang med at decentralisere deres data-indsamling og -behandling i takt med, at informationsmængderne stiger, lyder det fra den nye HPE-chef.

“Edgen er stedet, hvor det meste data bliver skabt. Vi lever i en tid, hvor data findes alle steder. Det vil samme vil ske for clouden,” siger han ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

“Vi tror, at virksomhederne i fremtiden vil blive ‘edge-centric’ og baseret på data og cloud. Denne kommende revolution vil kræve en edge-to-cloud-arkitektur,” siger han.

De 26 milliarder kroner skal investeres i produktudvikling indenfor områder som connectivity, sikkerhed, automatisering og kunstig intelligens.

Analysehuset IDC peger ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau på, at ‘edge computing’ er i fuld vækst.

“Vi kan ikke processere data hurtigt nok, når vi skal flytte den rundt via internettet,” siger IDC-analytiker Crawford Del Prete.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job