HPE’s nye topchef: Vil investere 26 milliarder kroner i HPE’s nye fokusområde

HPE’s nye topchef, Antonio Nero, sætter kursen for HPE, som over de næste fire år skal investere 26 milliarder kroner i selskabets nye fokusområde.

Artikel top billede

HPE vil over de kommende fire år investere fire milliarder dollar - omkring 26 milliarder kroner - i udviklingen af såkaldte edge-systemer.

Sådan lyder det fra selskabets nye topchef, Antonio Nero, der overtog topposten i februar, efter den mangeårige HP-topchef, Meg Whitman, fratrådte i november.

Det kan du læse mere om her: HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Ifølge den nye direktør er det HPE’s klare mål at blive verdens førende leverandør af end-to-end infrastruktur-løsninger, og det er i dette lys, at man skal se den store investering.

Pengene skal bruges på udviklingen af nye løsninger inden for ‘intelligent edge,’ som er betegnelsen for IoT-løsninger i første linie - altså avancerede it-løsninger og produkter i produktionshaller, byer, biler, huse, marker, bygninger og lignende, hvor de indsamler og eventuelt håndterer og behandler data, inden de sendes videre til cloud’en.

Der er enorme muligheder i edge computing for mange virksomheder, som for tiden så småt er i gang med at decentralisere deres data-indsamling og -behandling i takt med, at informationsmængderne stiger, lyder det fra den nye HPE-chef.

“Edgen er stedet, hvor det meste data bliver skabt. Vi lever i en tid, hvor data findes alle steder. Det vil samme vil ske for clouden,” siger han ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

“Vi tror, at virksomhederne i fremtiden vil blive ‘edge-centric’ og baseret på data og cloud. Denne kommende revolution vil kræve en edge-to-cloud-arkitektur,” siger han.

De 26 milliarder kroner skal investeres i produktudvikling indenfor områder som connectivity, sikkerhed, automatisering og kunstig intelligens.

Analysehuset IDC peger ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau på, at ‘edge computing’ er i fuld vækst.

“Vi kan ikke processere data hurtigt nok, når vi skal flytte den rundt via internettet,” siger IDC-analytiker Crawford Del Prete.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S