HPE’s topchef færdig: Meg Whitman stopper som CEO

Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, er færdig i selskabet.

Artikel top billede

Det er kun fire måneder siden, at Hewlett Packard Enterprises berømte topchef, Meg Whitman, forsikrede, at hun ingen planer havde om at stoppe som CEO.

Det skete i tiden efter, at det kom frem, at hun havde været med i opløbet om stillingen som topchef i Uber.

Men nu har piben fået en anden lyd.

Meg Whitman og HPE meddeler nemlig, at hun 1. februar stopper som CEO i selskabet. Hun fortsætter som menigt medlem af selskabets bestyrelse.

Meg Whitman bliver afløst af Antonio Neri, der har været ansat i først Hewlett Packard og siden Hewlett Packard Enterprise i sammenlagt mere end 20 år.

Meg Whitman blev ansat som topchef for Hewlett Packard i 2011 og stod i spidsen for opslitningen af det store selskab i 2015, hvor det blev delt i HP Inc og Hewlett Packard Enterprise med hende ved roret.

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Samtidig har Meg Whitman skåret titusindvis af stillinger væk. Blot for et par måneder siden meddelte HPE, at selskabet ville skille sig af med flere tusinder medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Hewlett Packard Enterprise vil af med tusindvis af medarbejdere: Markante nedskæringer på vej

Både opsplitningen og trimningen af selskabet har været begrundet med et ønske om at dreje den gamle pc-gigant væk fra afhængigheden af produktion af pc’er og printer og over mod langt mere lukrative forretningsområder som cybersikkerhed, services og cloud computing.

“Jeg er utroligt stolgt over alt det, som vi har opnået, siden jeg kom ombord i 2011. Tiden er nu inde til, at Antonio [Neri, red] og en ny generation af ledere overtager tømmerne i HPE,” lyder det fra Meg Whitman i en udsendt meddelselse.

Meg Whitman har tidligere været topchef for eBay.

I sommer kom det frem, at hun var med i opløbet om chefposten i Uber. Allerede dengang stod det klart, at hendes tid som topchef for HPE nok var ved at nå til vejs ende.

Det kan du læse mere om her: Vil Uber koste Meg Whitman jobbet som topchef for Hewlett Packard Enterprise?

Læs også:

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Everllence

Business Analyst - AI Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS