Kendt it-analysehus efter EU-forbud mod Kaspersky: Der mangler helt troværdige beviser for spionanklager mod Kaspersky Labs

Sæt ikke Kaspersky på porten, før der foreligger ordentlige beviser på, at selskabet spionerer, lyder det fra analysehuset IDC.

Artikel top billede

Sådan lyder det fra analysehuset IDC i et opråb, der kommer i kølvandet på en afstemning i EU Parlamentet i forrige uge, hvor 476 parlamentsmedlemmer stemte for at udelukke brug af Kasperskys produkter.

151 stemte imod.

“Beslutningen blev truffet uden at der var blevet fremlagt dokumentation for parlamentet, der kunne underbygge, at Kaspersky Labs enten bevidst eller ubevidst er en ondsindet spiller [‘malicious actor,’ red],” lyder det fra IDC i en offentliggjort meddelelse.

Den finder du her: Until There's Some Credible Evidence, Don't Kick Out Kaspersky

Ingen beviser

Afstemningen i EU-Parlamentet er ikke bindende. Men IDC er bekymret for, at afstemnings-resultatet kan animere EU-lande til at stramme grebet om det russiske sikkerhedssselskab.

Kaspersky Labs har været i søgelyset i et stykke tid med beskyldninger om, at selskabet via dets sikkerhedsprodukter spionerer og indsamler data, som i en eller anden udstrækning videregives til de russiske myndigheder.

Indtil videre har Holland, USA, Litauen og Storbritannien forbudt offentligt brug af Kaspersky Labs’ produkter i forskelligt omfang.

Læs også: EU skal stemme om at forbyde Kaspersky Lab på alle officielle EU-systemer

“IDC mener, at organisationer skal forlange overbevisende dokumentation, før de træffer egne beslutninger [om at udelukke Kaspersky, red]. Og indtil det sker, bør de fortsætte med at købe og anvende Kaspersky Labs produkter,” lyder det fra IDC.

Ifølge analysehuset er der ikke blevet fremlagt overbevisende dokumation for, at Kaspersky har gjort noget forkert.

“Beslutningerne ser ud til at være blevet truffet under det indtryk, at Kaspersky Labs produkter er blevet bekræftet som værende farlige. IDC mener, at denne type beslutninger alene bør træffes på baggrund af uigendrivelige beviser - og ikke på baggrund af politisk pres,” lyder det fra IDC i meddelelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S