Regnskabsrod: Endomondo overtræder bogføringsloven - har tabt en million kroner og hele egenkapitalen

Dansk-stiftede Endomondo har så meget kuk i sin bogføring, at selskabets revisorer nægter at godkende selskabets regnskab. Endomondo lander underskud og har tabt hele sin egenkapital.

Artikel top billede

Det dansk-stiftede selskab bag motionsappen Endomondo har så meget rod i sit regnskab, at selskabet kan have overtrådt loven.

Det fremgår af selskabets netop offentliggjorte regnskab for 2017, som du kan finde på cvr.dk

I regnskabet kriver Endomondos revisorer fra PricewaterhouseCoopers, at selskabet ‘efter vores mening ikke lever op til kravene i dansk bogføringslovgivning.’

Det skyldes, at selskabet ikke har fulgt ‘almindeligt anerkendt bogførings-praksis,’ når det gælder ‘organisering og udførelse’ af bogføringen.

Ifælge PricewaterhouseCoopers kan Endomondos ledelse ‘pådrage sig ansvar’ for den manglende overholdelse af loven.

Det samme gælder for selskabets moms-regnskab, der er afleveret for sent.

Underskud - og negativ egenkapital

Endomondo blev i 2015 solgt til amerikanske Under Armour for en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Danske Endomondo solgt for halv milliard kroner

Ifølge regnslkabet er selskabet i årets løb overgået til et nyt ERP-system for at ensrette bogføringen med den nye ejer.

Og det er her, at kæden angiveligt er hoppet af.

“Det er beklageligt, at der er blevet lavet nogle fejl. Det har givet nogle udfordringer på kort sigt, at det finansielle setup ikke længere er i Danmark. Det havde været nemmere. Men sådan er det ikke længere, og vi er nu ved at få styr på de ting, der ikke har været styr på,” siger Endomondos danske chef, Christian Lillelund, til Finans.

Det fremgår af regnskabet, at Endomondo kommer ud af seneste regnskabsår med et underskud på 905.000 kroner og en negativ egenkapital på 320.000 kroner.

“Selskabet har mistet hele sin egenkapital. Ledelsen forventer, at selskabet vil være i stand til at reetablere egenkapitalen fra fremtidens indtjening,” skriver selskabet.

“Moderselskabet [Under Armour, red] har overtaget understøttelsen af selskabet i 2018 og står inde for den nødvendige likviditet, så selskabet kan overholde dets forpligtelser over kreditorerne,” hedder det.

Underskuddet på knap en million kroner efter skat er langt mindre end året før. I 2016 landede Endomondo nemlig et underskud efter skat på 7,5 millioner kroner.

Læs også:

Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S