Datacon og Flügger slås om millioner: Nu skal sagen afgøres i retten

Begge parter mener, at de har millioner af kroner til gode hos modparten i et slagsmål om implementering af Microsoft Dynamics. Nu skal retten afgøre sagen.

Artikel top billede

Sjældent kan det lade sig gøre at begge parter for ret.

Det virker heller ikke til at være tilfældet i et slagsmål mellem Datacon og malingsvirksomheden Flügger. Derfor skal sagen nu afgøres i retten. Det skriver Børsen.

Læs mere her: Flügger og Datacon i kæmpeslagsmål om fejlslagent ERP-system: Har omsider fundet synsmænd

De to virksomheder slås om et millionbeløb i forbindelse med en uoverenstemmelse angående implementeringen af Microsoft Dynamics hos netop Flügger.

I følge Flügger har en rodet implementering, hvor systemet drillede, kostet virksomheden dyrt, og derfor vil de nu have penge i erstatning fra Datacon. Omvendt mener Datacon, at man har en god sag, og derfor startede virksomheden en inkassosag mod Flügger.

Læs mere her: Datacon skal møde Flügger i retten: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Nu skal retten så til foråret afgøre, hvem af de to parter der har ret.

"Det er lykkedes at finde et tidspunkt, der passer begge parter. Og hovedforhandlingen er berammet til april 2019 ved byretten i Glostrup," siger Flüggers interne advokat, Torben Schwaner Dehlholm til Børsen.

Læs mere her: Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S