Datacon og Flügger slås om millioner: Nu skal sagen afgøres i retten

Begge parter mener, at de har millioner af kroner til gode hos modparten i et slagsmål om implementering af Microsoft Dynamics. Nu skal retten afgøre sagen.

Artikel top billede

Sjældent kan det lade sig gøre at begge parter for ret.

Det virker heller ikke til at være tilfældet i et slagsmål mellem Datacon og malingsvirksomheden Flügger. Derfor skal sagen nu afgøres i retten. Det skriver Børsen.

Læs mere her: Flügger og Datacon i kæmpeslagsmål om fejlslagent ERP-system: Har omsider fundet synsmænd

De to virksomheder slås om et millionbeløb i forbindelse med en uoverenstemmelse angående implementeringen af Microsoft Dynamics hos netop Flügger.

I følge Flügger har en rodet implementering, hvor systemet drillede, kostet virksomheden dyrt, og derfor vil de nu have penge i erstatning fra Datacon. Omvendt mener Datacon, at man har en god sag, og derfor startede virksomheden en inkassosag mod Flügger.

Læs mere her: Datacon skal møde Flügger i retten: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Nu skal retten så til foråret afgøre, hvem af de to parter der har ret.

"Det er lykkedes at finde et tidspunkt, der passer begge parter. Og hovedforhandlingen er berammet til april 2019 ved byretten i Glostrup," siger Flüggers interne advokat, Torben Schwaner Dehlholm til Børsen.

Læs mere her: Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos