Flere straffesager kan være på vej: Bagmandspolitiet overvejer at rejse sag mod endnu flere tidligere Atea-folk

En række personer, der arbejder hos Atea eller tidligere har gjort det, er dukket op på Bagmandspolitiets radar. Nu overvejer man, om der også skal rejses tiltale mod dem.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Retten i Glostrup dømte onsdag en række tidligere topfolk fra Region Sjælland og Atea skyldige i den store sag om bestikkelse, men der kan vise sig at være flere sager på vej.

Ifølge Finans er seks salgschefer og en direktør, der enten er ansat hos Atea eller tidligere har været det, sigtet for bestikkelse. Nu overvejer Bagmandspolitiet så, om der skal rejses tiltale mod de i alt syv personer.

Læs mere her: Dom netop afsagt: Tidligere DSB-ansat frifundet i Atea-bestikkelsessag

Overfor Finans peger anklager i Atea-sagen Jørn Thostrup på, at de pågældende personer skal ses i relation til de mindre sager, der allerede er afgjort. Her er en række personer fra en stribe offentlige myndigheder blevet kendt skyldige i at modtage bestikkelse, men der har ikke været rejst tiltale mod de, der ydede bestikkelsen fra Atea's side.

Læs mere her: Atea-bestikkelsessagen: Otte offentligt ansatte nu dømt eller frifundet

Sagerne omhandlede blandt andet Udenrigsministeriet, DSB og Københavns Kommune. Her blev flere offentligt ansatte kendt skyldige i at have modtaget bestikkelse i form af it-udstyr.

Det forholder sig dog ikke sådan, at man fra Bagmandspolitiets side har ventet på at få prøvet sagen mod Atea-folkene, før man afgører, om der kan rejses flere sager. Det garanterer Jørn Thostrup overfor Finans.

"Det er helt selvstændige sager," siger han.

Atea oplyser til Computerworld, at ingen i dagens Atea er sigtet, tiltalt eller dømt i relation til sagerne.

Læs mere her:Tidligere indkøbschef i DSB om dom i bestikkelsesag: "Hvis man ryger i fængsel for at have modtaget iPads, er der mange i det offentlige, der bør være bekymrede"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura