Flere straffesager kan være på vej: Bagmandspolitiet overvejer at rejse sag mod endnu flere tidligere Atea-folk

En række personer, der arbejder hos Atea eller tidligere har gjort det, er dukket op på Bagmandspolitiets radar. Nu overvejer man, om der også skal rejses tiltale mod dem.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Retten i Glostrup dømte onsdag en række tidligere topfolk fra Region Sjælland og Atea skyldige i den store sag om bestikkelse, men der kan vise sig at være flere sager på vej.

Ifølge Finans er seks salgschefer og en direktør, der enten er ansat hos Atea eller tidligere har været det, sigtet for bestikkelse. Nu overvejer Bagmandspolitiet så, om der skal rejses tiltale mod de i alt syv personer.

Læs mere her: Dom netop afsagt: Tidligere DSB-ansat frifundet i Atea-bestikkelsessag

Overfor Finans peger anklager i Atea-sagen Jørn Thostrup på, at de pågældende personer skal ses i relation til de mindre sager, der allerede er afgjort. Her er en række personer fra en stribe offentlige myndigheder blevet kendt skyldige i at modtage bestikkelse, men der har ikke været rejst tiltale mod de, der ydede bestikkelsen fra Atea's side.

Læs mere her: Atea-bestikkelsessagen: Otte offentligt ansatte nu dømt eller frifundet

Sagerne omhandlede blandt andet Udenrigsministeriet, DSB og Københavns Kommune. Her blev flere offentligt ansatte kendt skyldige i at have modtaget bestikkelse i form af it-udstyr.

Det forholder sig dog ikke sådan, at man fra Bagmandspolitiets side har ventet på at få prøvet sagen mod Atea-folkene, før man afgører, om der kan rejses flere sager. Det garanterer Jørn Thostrup overfor Finans.

"Det er helt selvstændige sager," siger han.

Atea oplyser til Computerworld, at ingen i dagens Atea er sigtet, tiltalt eller dømt i relation til sagerne.

Læs mere her:Tidligere indkøbschef i DSB om dom i bestikkelsesag: "Hvis man ryger i fængsel for at have modtaget iPads, er der mange i det offentlige, der bør være bekymrede"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job