"For at være sikre på at vi forstår vores unge medarbejdere, har vi vendt det om, så jeg - og andre ledere - går jeg som føl hos dem i en halv til hel dag"

"For at være sikre på at vi forstår vores unge medarbejdere, har vi vendt det om, så jeg - og andre ledere - går som føl hos dem i en halv til hel dag"

Artikel top billede

Vi er kommet på en idé, der hedder reverse shadowing.

Det er meget almindeligt, at vores yngre medarbejdere går som føl hos ledere i IBM i et par dage.

Men for at være sikre på at vi forstår vores unge medarbejdere, har vi vendt det om, så jeg - og andre ledere - går som føl hos dem i en halv til hel dag.

Vi vil forstå, hvad der tiltrækker de her unge mennesker, hvad der motiverer dem, og hvorfor de vælger at blive hos for at udvikle deres karriere.

Jeg gik som føl hos to unge medarbejdere, der kommer fra en kombinationsuddannelse mellem it og medicin.

Jeg spurgte dem blandt andet om, hvorfor de vil være hos IBM. Det var kombinationen af kunstig intelligens og vores fokus på industri, der interesserede dem.

Der er mange, som laver kunstig intelligens, men vores er ikke forbrugerbaseret. Vores fokus er på at transformere industrier, og det synes de er spændende.

Vores evne til at blive ved med at innovere teknologi til at løse industrielle udfordringer var deres drivkraft.

Jeg var med til deres kunde-projektmøder som fluen på væggen. Jeg var imponeret over deres fantastiske energi og helt vanvittige kompetencer.

Kunderne vil ikke undvære dem. De har kun været færdiguddannede et år.

Henrik Tang Hedegaard, direktør for IBM i Norden.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S