"For at være sikre på at vi forstår vores unge medarbejdere, har vi vendt det om, så jeg - og andre ledere - går jeg som føl hos dem i en halv til hel dag"

"For at være sikre på at vi forstår vores unge medarbejdere, har vi vendt det om, så jeg - og andre ledere - går som føl hos dem i en halv til hel dag"

Artikel top billede

Vi er kommet på en idé, der hedder reverse shadowing.

Det er meget almindeligt, at vores yngre medarbejdere går som føl hos ledere i IBM i et par dage.

Men for at være sikre på at vi forstår vores unge medarbejdere, har vi vendt det om, så jeg - og andre ledere - går som føl hos dem i en halv til hel dag.

Vi vil forstå, hvad der tiltrækker de her unge mennesker, hvad der motiverer dem, og hvorfor de vælger at blive hos for at udvikle deres karriere.

Jeg gik som føl hos to unge medarbejdere, der kommer fra en kombinationsuddannelse mellem it og medicin.

Jeg spurgte dem blandt andet om, hvorfor de vil være hos IBM. Det var kombinationen af kunstig intelligens og vores fokus på industri, der interesserede dem.

Der er mange, som laver kunstig intelligens, men vores er ikke forbrugerbaseret. Vores fokus er på at transformere industrier, og det synes de er spændende.

Vores evne til at blive ved med at innovere teknologi til at løse industrielle udfordringer var deres drivkraft.

Jeg var med til deres kunde-projektmøder som fluen på væggen. Jeg var imponeret over deres fantastiske energi og helt vanvittige kompetencer.

Kunderne vil ikke undvære dem. De har kun været færdiguddannede et år.

Henrik Tang Hedegaard, direktør for IBM i Norden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS