Dansk top-CIO skifter til Vestas: Thomas Okke-Frahm forlader Nilfisk

En af Danmarks bedste CIO’er skifter til Vestas, hvor han indtræder i ledelsen.

Artikel top billede

En af Danmarks bedste CIO’er, Thomas Okke-Frahm, forlader sin stilling i Nilfisk til fordel for posten som CIO i vindmølle-koncernen Vestas.

Thomas Okke-Frahm skriver i en statusopdatering på LinkedIn, at han bliver ny senior vice president og CIO i Vestas.

Vindmølleproducenten har stået uden CIO siden januar, da selskabet mangeårige CIO, Torben Bonde, forlod selskabet for at hellige sig en bestyrelses- og investorkarriere.

Det kan du læse mere om her: Vestas’ CIO stopper: Torben Bonde trækker sig efter 19 år på posten.

Jobskiftet betyder, at 46-årige Thomas Okke-Frahm fratræder sin stilling i Nilfisk blot godt et år efter, at han tiltrådte.

Det skete i maj 2017, efter han i fire år havde været CIO hos enzymproducenten Chr. Hansen. Her blev han i 2015 nomineret til titlen som Årets CIO.

For få måneder siden fortalte han Computerworld om sine store it-planer med Nilfisk, der involverer store mængder data og en ambition om at gøre Nilfisk til en ‘digital servicevirksomhed.’

Det kan du læse mere om her: CIO Thomas Okke Frahm har store it-planer med Nilfisk: "Jeg har skullet indstille mig på, at selv om vi bevæger os meget hurtigt i forhold til andre, så er der stadigvæk grænser for, hvor hurtigt det kan gå"

Thomas Okke-Frahm er endnu ikke vendt tilbage på Computerworlds henvendelse om jobskiftet.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S