Danskernes adblockforbrug er steget med 107 procent: 3,4 millioner danskere har installeret en adblocker

I løbet af de seneste to år er antallet af danskere, der har installeret en adblocker, steget med 107 procent, viser en analyse fra markedsføringsbureauet AW media.

Artikel top billede

Antallet af danske internetforbrugere, der gerne vil undgå annoncer på nettet er fortsat stigende.

Det viser en analyse fra markedsføringsbureauet AW Media, der konkluderer, at antallet af internetbrugere, der har en adblocker installeret, er steget med 107 procent på blot to år.

Dermed har cirka 3,4 milloner danskere - eller hvad der svarer til 60 procent af alle danskere med en internetforbindelse - en adblocker installeret på minimum en af sine enheder.

Læs også: Google skovler milliarder ind på online-annoncer - hvorfor er selskabet så på vej med egen adblocker?

“Jeg tror, at en stor del af grunden er, at annoncørerne simpelthen er blevet for hidsige i kampen om at få fat i brugerne,” lyder forklaringen fra Glen Michaelsen, COO hos AW Media.

Analysen er foretaget blandt 1.124 danskere og har udover brugen af adblock også set på fordelingen af alder, køn og en række andre ting blandt brugerne.

Flere vil nægte brugere med adblock adgang

Ifølge AW Media betyder den stigende brug af adblockere, at flere virksomheder er nødt til at revurdere deres egen markedsføring online.

“Annoncørerne skal finde et leje, hvor annoncerne ikke falder i ét med tapetet, men heller ikke bliver så voldsomme, at det kun får en kortsigtet effekt,” siger Glen Michaelsen.

Læs også: Verdens største adblocker begynder at sælge 'acceptable' reklamer

Men han tror samtidig på, at vi kommer til at se en modreaktion fra nogle af de store nyhedsmedier og sociale medier.

De vil formentlig begynde at nægte brugere adgang, hvis man har installeret en adblocker på sin enhed.

De gratis websites kan nemlig ikke overleve, hvis antallet af brugere med en adblocker fortsætter, lyder vurderingen.

“Der er nogle af de store websites, der skal turde at tage skridtet fuldt ud og sige, at deres indhold ikke er synligt, hvis du har en adblocker installeret,” siger Glen Michaelsen og fortsætter:

“Men at være den første, der tager det skridt, kræver virkelig nogle store nosser, for at sige det lige ud. For det betyder i teorien, at man potentielt kan miste 60 procent af sine brugere,” siger Glen Michaelsen.

Læs også: Adblocker-krig: Open source-folk klar med løsning på Facebooks reklame-krav

Han understreger dog, at det ikke er sandsynligt, fordi langt de fleste kun har installeret en adblocker på deres computer og ikke på andre enheder.

Adblock giver falsk tryghed

I analysen har AW Media også spurgt, hvorfor brugerne af adblocker-tjenester har valgt at blokere for reklamerne på nettet.

Her svarer, måske ikke overraskende, 92 procent, at det er for at undgå reklamer. Men 26 og 17 procent svarer samtidig, at det også handler om henholdsvis en større sikkerhed og om at beskytte sit privatliv på nettet.

Men det er en falsk tryghed og et udtryk for teknisk uvidenhed, mener Glen Michaelsen.

Læs også: Mozilla giver dig mulighed for at se, om du er blevet hacket med nyt Firefox-værktøj

“Mange tænker nok at, hvis de installerer en adblocker, så forhindrer det at mine data bliver indsamlet og ”misbrugt” til annoncering. Men brugerne ved desværre ikke, at det ikke er tilfældet,” siger han.

Mængden af data der bliver indsamlet om dig vil nemlig stadig være den samme i langt de fleste tilfælde.

“Selvfølgelig vil de her brugere opleve, at deres data bliver misbrugt mindre, men i virkeligheden er det bare fordi, at de ikke ser hvordan de bliver misbrugt,” siger Glen Michaelsen.

Læs også: Ny undersøgelse: Hver tredje vil hellere betale til ransomware end opgradere sikkerheden

Respekt for brugerne

Løsningen på den store stigning i antallet af brugere, der gerne vil slippe for reklamer, er ifølge AW Media en mere intelligent markedsføring.

“Man skal ikke tro, at det her handler om at blive endnu mere aggressiv for at få fat i de 40 procent, der ikke bruger en adblocker,” siger Glen Michaelsen og fortæstter:

“Det handler om, at man skal have respekt for al den data man kan indsamle og alle de muligheder det giver, hvis man vil blive ved med at have dem.”

Du kan læse hele undersøgelsen fra AW-media her.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job