Ny undersøgelse: Hver tredje vil hellere betale til ransomware end opgradere sikkerheden

En ny rapport viser, at hver tredje erhvervsleder hellere vil betale en ransomware-løsesum end investere i it-sikkerhed, og i vores naboland Norge er tallet endnu højere.

Artikel top billede

(Foto: kaptnali / kaptnali)

Hver tredje beslutningstager i erhvervslivet vil hellere betale løsepenge til ransomware-bagmænd end investere i it-sikkerhed.

Det viser en rapport fra NNIT Security, skriver det danske it-medie Version2.

Rapporten bygger på svar fra 1800 respondenter i store dele af verden, men dog ikke fra Danmark.

Af alle de adspurgte svarer en tredjedel således at de hellere vil betale en løsesum, og i vores naboland Norge er det hele 40 procent.

NNIT Security påpeger rapporten, at svarene er udtryk for en reaktiv tilgang for sikkerhedsproblemer, men derimod peger på en bekymrende mangel på langsigtet sikkerhedsstrategi.

Sidste år spurgte Computerworld sine læser om de ville betale ransomware. Her afviste 63 procent blankt at udbetale en løsesum, mens 14 procent svarede, at de ville gøre det, hvis det var sidste udvej.

Læs mere:
Vil du betale ransomware-løsepenge? Her er svaret fra danske it-folk

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo