Største stigning i investeringer i den danske telebranche i 10 år: Investeringer steget med 700 millioner kroner siden 2016

Investeringer i telebranchen ramte 7,3 milliarder kroner i 2017 og nåede dermed den største stigning i 10 år. Det viser tal fra Energistyrelsen.

Artikel top billede

Der blive foretaget massive investeringer i den danske telebranche. De danske teleselskaber har nemlig investeret for 7,3 milliarder kroner i 2017.

Det er en stigning på 10,3 procent fra 2016, hvilket er den største årlige stigning i 10 år.

Det viser en opgørelse fra Energistyrelsen.

Det er særligt investeringer i fastnettet, der er med til at hive antallet af investeringer i vejret.

Der blev i fjor investeret 4,4 milliarder kroner i fastnettet, hvilket er mere end 18 procent mere end året før.

Samtidig er investeringer i mobilnettet faldet med 0,3 procentpoint fra 2016 til 2017.

Fald i omsætning og beskæftigelsen

Men selvom branchen investerer massivt, så går det den modsatte vej for omsætningen. Den var nemlig 0,6 procent lavere sidste år end i 2016 og endte dermed på 37,7 milliarder kroner i 2017.

Det går den samme vej for beskæftigelsen i telebranchen, der også er faldet fra 2016 til 2017. I alt lyder faldet på 4,3 procent.

De store investeringer kommer dog samtidig med, at flere store teleselskaber, blandt andet TDC, er i gang med at teste det nye 5G netværk i Danmark.

Læs også:

TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Samtidig er flere selskaber begyndt at åbne op for deres fibernet, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Senest har nordjyske Nord Energi, åbnet op for deres fibernet knap et år efter at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk.

Læs også: Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg