Største stigning i investeringer i den danske telebranche i 10 år: Investeringer steget med 700 millioner kroner siden 2016

Investeringer i telebranchen ramte 7,3 milliarder kroner i 2017 og nåede dermed den største stigning i 10 år. Det viser tal fra Energistyrelsen.

Artikel top billede

Der blive foretaget massive investeringer i den danske telebranche. De danske teleselskaber har nemlig investeret for 7,3 milliarder kroner i 2017.

Det er en stigning på 10,3 procent fra 2016, hvilket er den største årlige stigning i 10 år.

Det viser en opgørelse fra Energistyrelsen.

Det er særligt investeringer i fastnettet, der er med til at hive antallet af investeringer i vejret.

Der blev i fjor investeret 4,4 milliarder kroner i fastnettet, hvilket er mere end 18 procent mere end året før.

Samtidig er investeringer i mobilnettet faldet med 0,3 procentpoint fra 2016 til 2017.

Fald i omsætning og beskæftigelsen

Men selvom branchen investerer massivt, så går det den modsatte vej for omsætningen. Den var nemlig 0,6 procent lavere sidste år end i 2016 og endte dermed på 37,7 milliarder kroner i 2017.

Det går den samme vej for beskæftigelsen i telebranchen, der også er faldet fra 2016 til 2017. I alt lyder faldet på 4,3 procent.

De store investeringer kommer dog samtidig med, at flere store teleselskaber, blandt andet TDC, er i gang med at teste det nye 5G netværk i Danmark.

Læs også:

TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Samtidig er flere selskaber begyndt at åbne op for deres fibernet, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Senest har nordjyske Nord Energi, åbnet op for deres fibernet knap et år efter at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk.

Læs også: Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

Læses lige nu

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S