Største stigning i investeringer i den danske telebranche i 10 år: Investeringer steget med 700 millioner kroner siden 2016

Investeringer i telebranchen ramte 7,3 milliarder kroner i 2017 og nåede dermed den største stigning i 10 år. Det viser tal fra Energistyrelsen.

Artikel top billede

Der blive foretaget massive investeringer i den danske telebranche. De danske teleselskaber har nemlig investeret for 7,3 milliarder kroner i 2017.

Det er en stigning på 10,3 procent fra 2016, hvilket er den største årlige stigning i 10 år.

Det viser en opgørelse fra Energistyrelsen.

Det er særligt investeringer i fastnettet, der er med til at hive antallet af investeringer i vejret.

Der blev i fjor investeret 4,4 milliarder kroner i fastnettet, hvilket er mere end 18 procent mere end året før.

Samtidig er investeringer i mobilnettet faldet med 0,3 procentpoint fra 2016 til 2017.

Fald i omsætning og beskæftigelsen

Men selvom branchen investerer massivt, så går det den modsatte vej for omsætningen. Den var nemlig 0,6 procent lavere sidste år end i 2016 og endte dermed på 37,7 milliarder kroner i 2017.

Det går den samme vej for beskæftigelsen i telebranchen, der også er faldet fra 2016 til 2017. I alt lyder faldet på 4,3 procent.

De store investeringer kommer dog samtidig med, at flere store teleselskaber, blandt andet TDC, er i gang med at teste det nye 5G netværk i Danmark.

Læs også:

TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Samtidig er flere selskaber begyndt at åbne op for deres fibernet, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Senest har nordjyske Nord Energi, åbnet op for deres fibernet knap et år efter at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk.

Læs også: Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Formpipe Software A/S

Senior product manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S