Største stigning i investeringer i den danske telebranche i 10 år: Investeringer steget med 700 millioner kroner siden 2016

Investeringer i telebranchen ramte 7,3 milliarder kroner i 2017 og nåede dermed den største stigning i 10 år. Det viser tal fra Energistyrelsen.

Artikel top billede

Der blive foretaget massive investeringer i den danske telebranche. De danske teleselskaber har nemlig investeret for 7,3 milliarder kroner i 2017.

Det er en stigning på 10,3 procent fra 2016, hvilket er den største årlige stigning i 10 år.

Det viser en opgørelse fra Energistyrelsen.

Det er særligt investeringer i fastnettet, der er med til at hive antallet af investeringer i vejret.

Der blev i fjor investeret 4,4 milliarder kroner i fastnettet, hvilket er mere end 18 procent mere end året før.

Samtidig er investeringer i mobilnettet faldet med 0,3 procentpoint fra 2016 til 2017.

Fald i omsætning og beskæftigelsen

Men selvom branchen investerer massivt, så går det den modsatte vej for omsætningen. Den var nemlig 0,6 procent lavere sidste år end i 2016 og endte dermed på 37,7 milliarder kroner i 2017.

Det går den samme vej for beskæftigelsen i telebranchen, der også er faldet fra 2016 til 2017. I alt lyder faldet på 4,3 procent.

De store investeringer kommer dog samtidig med, at flere store teleselskaber, blandt andet TDC, er i gang med at teste det nye 5G netværk i Danmark.

Læs også:

TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Samtidig er flere selskaber begyndt at åbne op for deres fibernet, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Senest har nordjyske Nord Energi, åbnet op for deres fibernet knap et år efter at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk.

Læs også: Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS