Største stigning i investeringer i den danske telebranche i 10 år: Investeringer steget med 700 millioner kroner siden 2016

Investeringer i telebranchen ramte 7,3 milliarder kroner i 2017 og nåede dermed den største stigning i 10 år. Det viser tal fra Energistyrelsen.

Artikel top billede

Der blive foretaget massive investeringer i den danske telebranche. De danske teleselskaber har nemlig investeret for 7,3 milliarder kroner i 2017.

Det er en stigning på 10,3 procent fra 2016, hvilket er den største årlige stigning i 10 år.

Det viser en opgørelse fra Energistyrelsen.

Det er særligt investeringer i fastnettet, der er med til at hive antallet af investeringer i vejret.

Der blev i fjor investeret 4,4 milliarder kroner i fastnettet, hvilket er mere end 18 procent mere end året før.

Samtidig er investeringer i mobilnettet faldet med 0,3 procentpoint fra 2016 til 2017.

Fald i omsætning og beskæftigelsen

Men selvom branchen investerer massivt, så går det den modsatte vej for omsætningen. Den var nemlig 0,6 procent lavere sidste år end i 2016 og endte dermed på 37,7 milliarder kroner i 2017.

Det går den samme vej for beskæftigelsen i telebranchen, der også er faldet fra 2016 til 2017. I alt lyder faldet på 4,3 procent.

De store investeringer kommer dog samtidig med, at flere store teleselskaber, blandt andet TDC, er i gang med at teste det nye 5G netværk i Danmark.

Læs også:

TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Samtidig er flere selskaber begyndt at åbne op for deres fibernet, så andre selskaber ville kunne mulighed for at levere indhold over netværket.

Senest har nordjyske Nord Energi, åbnet op for deres fibernet knap et år efter at de to store fiberselskaber Eniig og SE blev enige om, at de ville åbne deres fibernetnværk.

Læs også: Endnu et dansk fibernet bliver åbnet: Nordjysk fibernet åbnes for alle indholds-leverandører

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect