Efter bestikkelsesskandale med tråde til Danmark: Nu skal magtfuld familie bag Samsung tvinges til at sælge aktier for 83 milliarder kroner

Den sydkoreanske regering slår nu ned på den magtfulde familie bag elektronikgiganten Samsung. Det kommer efter, at familien har været involveret i en stor bestikkelsesskandale, der også havde tråde til Danmark.

Artikel top billede

En betydelig del af den sydkoreanske elektronikgigant Samsung Electronics er ejet af magtfulde sydkoreanske familier. De såkaldte chaebol-familier

Det vil den sydkoreanske regering ifølge Bloomberg nu sætte en stopper for, og det ventes, at landets regering vil vedtage en lov, der i praksis betyder, at den magtfulde Lee Kun-hee-familie tvinges til at sælge aktier for 83 milliarder kroner i selskabet.

Lee Kun-hees aktier i Samsung Electronic er ejet via forsikringsselskabet Samsung Life Insurance Co, og den sydkoreanske regering planlægger at vedtage en lov, der forbyder forsikringsselskaber at eje mere end tre procent af et andet selskab.

Læs også: Samsung-topchef og arving til imperiet dømt for bestikkelse: Står til flere års fængsel

Bestikkelsessag med tråde til Danmark

Sidste år blev Lee Jae-Yong, næstformand hos Samsung og barnebarn til Samsungs grundlægger, i dømt fem års fængsel i en stor bestikkelsesskandale.

Samsung—arvingen havde blandt andet doneret 200 millioner kroner til en række velgørenhedsfonde, der havde tråde til Sydkoreas tidligere præsident Park Geun-hye.

Retten vurderede, at donationerne blev givet i bytte for politiske tjenester, der blandt andet skulle sikre, at en fusion mellem to Samsung-selskaber blev godtkendt af konkurrencemyndighederne.

Sagen trak også tråde til Danmark. Her blev den 20-årige datter til en af den daværende præsidents venner under stor mediebevågenhed i 2017 tilbageholdt af politiet i Aalborg.

Den 20-årige kvinde spillede ifølge DR en væsentlig rolle i bestikkelsessagen, da hun havde fået finansieret store del af sin ridesports-karriere af store sydkoreanske selskaber - her i blandt Samsung - der angiveligt af denne vej forsøgte at få politisk indflydelse.

Politiker: Selskaber har brugt tvivlsomme metoder
Lee Jong-Kul, der er politiker i det sydkoreanske regeringsparti, siger, at loven er nødvendig af hensyn til de folk, der er har forsikringer i Samsung Life, men også af hensyn til den frie konkurrence.

”Mange virksomheder, herunder Samsung, har brugt tvivlsomme metoder til at drive deres forretning, og de har i mange år taget deres unfair konkurrencefordel for givet. Men hvis Sydkorea skal forblive konkurrencedygtige på globalt plan, skal vores selskaber drives mere gennemsigtigt og i overensstemmelse med internationale standarder, " siger Lee Jong-Kul ifølge Bloomberg.

Læs også:
Samsung skifter ud på (næsten) alle topposter: Lover kæmpe-udbytter til aktionærerne

Ni vilde facts om Samsung - har sin egen by og er blandt verdens største skibsbygger-selskaber

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank